Špidla (ČSSD): Situace důchodového systému není katastrofická

21.06.2010 16:17

Výsledky práce Bezděkovy komise jsou jen výpočty. Nejde o důchodovou reformu.

Špidla (ČSSD): Situace důchodového systému není katastrofická

Musím zareagovat na výstupy z jednání tzv. Bezděkovy komise, z nichž hodlá vycházet při reformě penzijního systému pravděpodobná vládní pravicová koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Zpráva Bezděkovy komise je pouze nástinem jedné z možností postupu důchodové reformy. Zpráva má řadu zajímavých momentů, ale i řadu momentů velmi sporných. Za tyto sporné momenty považuji:

1)      Oslabení příjmů prvního (současného) důchodového pilíře snížením odvodu sazby na pojistném a jejich nahrazení zvýšením dolní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Zvýšení dolní sazby DPH totiž neproporcionálně zatíží příjmově slabší vrstvy obyvatel prostřednictvím zvýšení cen potravin a léků. Svým způsobem se tedy vlastně jedná o progresivní danění stáří, protože čím více stárneme, tím více potřebujeme zdravotní péči.

2)      Druhým sporným bodem je myšlenka zavést povinné kapitálové spoření prostřednictvím vyvedením příjmů ze základního penzijního systému. Pokud stát není ochoten a není schopen garantovat výnos z těchto fondů, nemá právo nařídit povinné odvody. Kapitálové systémy nejsou ochranou proti demografickému stárnutí společnosti, protože i ony jsou závislé na tom, že v okamžiku, kdy z nich čerpáme, musí být k dispozici reálné služby a zboží, tzn. vždy dostatečně početná pracovní síla. Je iluze si myslet, že je to jinak.

3)      Dalším sporným bodem je zrušení vdovského a vdoveckého důchodu. Tento krok je z hlediska rovnováhy systému bezvýznamný a je sociálně velmi tvrdý. V současné době se vdovský důchod přiznává na dobu jednoho roku.

Naopak za jeden z kladných bodů považuji tezi, že základní průběžný systém musí být jádrem sociální ochrany. Dále pak oceňuji myšlenku zavést takové penzijní produkty, které by pomohly zaměstnancům například v oborech těžkého průmyslu (hutnictví, hornictví), nebo proplácet náhradu za dobu péče o dítě.

Zajímavý je nakonec i klíčový výpočet, který říká, že pokud by nedošlo k žádným změnám v důchodovém systému, byly by náklady na jeho provoz vzhledem k HDP v roce 2095 přibližně srovnatelné s Polskem v současnosti. Situace důchodového systému je sice napjatá a průběžné důchodové změny jsou nezbytné, avšak nejedná se o katastrofu.

Za ideální řešení považuji základní systém založený na systému sociální ochrany, dále doplněný o podnikové systémy, které jsou schopny zohlednit specificitu některých zaměstnání a doplněný také dobrovolným systémem, který umožní lidem s vyššími příjmy větší zajištění na stáří.

Vladimír Špidla, místopředseda PES (Strana evropských socialistů)

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

8:06 Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

V těchto květnových dnech si opět připomínáme konec 2. světové války v Evropě a definitivní porážku …