Hašek: Lukša lže nejen o ROP. Víc než si myslíte

06.10.2010 8:06

Velkým překvapením a především hlubokým zklamáním je pro mne dnešní článek předsedy Zemědělského výboru PS PČR a bývalého náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Pavola Lukši v LN s názvem Kraje ani obce o peníze z EU nepřijdou.

Hašek: Lukša lže nejen o ROP. Víc než si myslíte

Lukša se vrací k otázce kofinancování Regionálních operačních programů ze státního rozpočtu a rozvádí přitom velmi zvláštní úvahy o potrestání zlých hejtmanů nynější hodnou vládou právě škrtnutím podpory státu na evropské projekty krajů. To, co se dosud jen šuškalo mezi zasvěcenými, pan místopředseda TOP 09 Lukša jasně píše černé na bílém.

Rozhazovační socialističtí hejtmani platili lidem regulační poplatky, tak je pěkně přidusíme. Měl jsem za to, že tato zvrácená politika skončila odchodem Mirka Topolánka, ale vidím, že prostředníčkový premiér má bohužel pilné žáky. Pro pořádek připomínám, že drtivá většina krajů po konzultaci s Evropskou komisí již 4 měsíce neposkytuje dary na úhradu regulačních poplatků. Fondy EU a jejich čerpání jsou jednou z mála možností, jak investovat v době hospodářské krize v regionech, dát práci firmám udržet zaměstnanost. ROPy nespravují kraje, ale zvláštním zákonem zřízené právnické osoby, tzv. Regionální rady, které mají vlastní rozpočty a nejsou z hlediska financování nijak propojeny s rozpočty krajů ( kraje ze zákona neručí za platby Regionálních rad ). Lukša záměrně lže, že si hejtmani chtějí urvat více rozhodování, protože hejtmani nemají z titulu své funkce žádnou rozhodovací pravomoc v systému ROP a P. Lukša to ví. ROPy řídí zvláště k tomu volené výbory, kde mají podle mých informací zastoupení všechny politické subjekty zastoupené v daných krajích v jejich zastupitelstvech. Tento systém byl dohodnut našimi předchůdci ( tedy i P. Lukšou ), včetně poměru financování projektu se 7,5 % podporou státu na období 2007 - 2013.

Nečasova vláda letos 11. srpna bez jakéhokoliv avíza krajům, městům a obcím, neziskovému sektoru či podnikatelům rozhodla o úplném zrušení tohoto příspěvku státu od 1. 1. 2011. Bez jakékoliv analýzy faktických a právních dopadů se toto bezprecedentní a skandální rozhodnutí na návrh ministra financí, stranického kolegy P. Lukši  z TOP 09, dotklo stovek projektů s již podepsanými smlouvami a hrozila ohromná blamáž ČR vůči příjemcům dotací i Evropské komisi a bohužel také soudní žaloby vůči ČR o náhradu způsobené škody. Ve vlastní straně i ve vládní koalici by měl kolega Lukša namísto mravokárných výlevů směrem ke krajům a hejtmanům naučit své kolegy jedno známé české přísloví - dvakrát měř, jednou řež. V případě, o kterém diskutujeme, se totiž Nečasovi hoši pořádně utnuli. Pouze díky razantnímu odporu hejtmanů a dobré komunikaci a spolupráci Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí se podařilo srpnový vládní zmatek částečně korigovat, vyjádřeno finančně, vláda vrátila na kofinancování do r. 2013 částku cca 2,5 mld. Kč. I tyto peníze jsou do regionu prostřednictvím projektu obcí a měst či neziskového sektoru, o to hejtmanům šlo. Zabránili jsme alespoň částečně hloupým škrtům ODS, TOP 09 a VV. Krajům vláda peníze nedá, prý jich mají dost. I tady kolega Lukša říká nepravdu.

Daně jsou v ČR vybírány centrálně a podle zákona se pak zjednodušeně řečeno cca 9% výnosu zasílá krajům a 21,4% výnosu obcím. Nemůže tedy platit, že kraje mají více peněz než obce či opačně, protože veřejné finance dýchají jedním dechem, a když loni klesl předpokládaný daňový výnos o cca 13% kvůli hospodářské krizi, dopadlo to stejně drasticky na kraje jako města a obce. Vládní rozhodnutí podle hesla hodným ( rozumějte našim ) dáme, zlým ( rozumějte socanům ) nedáme, je bohužel ukázkou tupého ideologického přístupu, který ve svém článku převzal k mé lítosti i P. Lukša. Hra na rozeštvání krajů na straně jedné a měst a obcí na straně druhé je nebezpečným experimentem Nečasovy vlády, kterému v tom asistuje především Gazdíkovo hnutí Starostové, propojené nyní lepidlem vládních funkcí a prebend se stranou TOP 09. Je smutné tohle zažívat v roce, kdy si připomínáme 10. výročí obnovení krajské samosprávy v ČR. Doufám, že tato krátkozraká politika narazí a šanci dostane zodpovědná správa věcí veřejných včetně garantovaných veřejných služeb s jasnými standardy poskytování. Jinak totiž bude pokračovat tichý a plíživí útok na veřejné služby - ve zdravotnictví, sociální péči, dopravě, ale také třeba bezpečnosti. Začíná to škrty. Následně vláda sdělí - stát, kraje či obce to nezvládají, lepší bude privatizace. A k tomu zvýší poplatky ve zdravotnictví, ceny léků, redukuje porodné, zruší pohřebné, zavede školné a zvedne DPH u potravin a energií. Bude hůře, dámy a pánové. Sloganem Lukšovy TOP 09 - víc než si myslíte...

Mgr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR

Více čtěte:

Profil Michala Haška na ParlamentníchListech.cz:
##MINIPAS 302##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Hašek

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koten (SPD): Invaze imigrantů do Evropy pokračuje. Loni stoupla o 20 %

18:14 Koten (SPD): Invaze imigrantů do Evropy pokračuje. Loni stoupla o 20 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migraci.