Dolejš (KSČM): Turecko. Křižovatka mezi Evropou a Asií

05.02.2013 9:28

Při dnešní návštěvě tureckého premiéra Erdogana v ČR byla klíčovým tématem spolupráce s ČR a česká podpora tureckému členství v EU. V Unii se dnes diskutuje, zda by nebylo vhodnější muslimské zemi nabídnout spíš privilegované partnerství.

Dolejš (KSČM): Turecko. Křižovatka mezi Evropou a Asií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Turecko je dnes co do objemu vytvářeného HDP 18. největší ekonomika na světě. Turecká ekonomika se poměrně rychle rozvíjí - roční přírůstky hrubého domácího produktu (HDP) se s výjimkou období 2008-2009 pohybovaly mezi 5-10 %. A už dlouhá léta se také usiluje být integrováno do evropských struktur.
Asociační dohodu s EHS má Turecko podepsanou od roku 1963, ale ani po půl století nebylo dosaženo pozitivního výsledku. V roce 1995 byla podepsána smlouva o celní unii Turecka s EU. Teprve po roce 2005 byly s Tureckem zahájeny přístupové rozhovory o jeho plném členství v EU. Dnes Turecko plní veškerá Maastrichtská kriteria, kromě inflačního. Hospodářský systém se postupně liberalizuje. Turecká průmyslová lobby ovšem plnění přístupových dohod v hospodářské oblasti podmiňuje reálností perspektivy členství v EU.

Implementační proces zatím proto i nadále vázne. Na unijní úrovni působí obtížná absorbce posledních rozšíření EU ale zřejmě i vnímání napětí které je v posledních letech zřejmé mezi islámskou a sekulární orientací Turecka. Na postoj Německa či Francie má nejspíš vliv i otázka četných islámských enkláv uvnitř těchto členských zemí EU (v Něměcku žije na 3 miliony Turků) a také vývoj vztahů na Blízkém východě. ČR ale tradičně podporuje členství Turecka v EU, samozřejmě jakmile splní všechna relevantní kriteria.

Pro ČR je Turecko jednou z prioritních zemí z hlediska rozvoje obchodně-ekonomických vztahů. Již v roce 2006. byla zřízena Česko-turecká smíšená obchodní komora (ČTSOK). Je to nezisková organizace, která sdružuje české a turecké právnické i fyzické osoby, které mají zájem na obchodní výměně mezi ČR a Tureckem.. Vstupem ČR do EU roste v rámci celní i náš obchodní obrat s Tureckem. Ten nyní dosahuje něco kolem 2,5 mld. US dolarů a má potenciál dále růst. Výsledkem dnešní návštěvy je příslib že by se měl tento obrat do roku 2015 zdvojnásobit.

Důležitá je i smlouva o spolupráci v energetice. Vzhledem k poloze je Turecko zemí strategického tranzitu ropy a plynu přes své území. Ve výstavbě je už produktovod Nabucco vedoucí z Kaspické oblasti přes Írán a Irák. Jedná se o také výstavbě plynovodu SCP z Jižního Kavkazu přes území Turecka na Balkán. Účastnit se nejen výstavby tranzitních sítí, ale i rozvoje turecké energetiky je pro naši ekonomiku jistě významná šance. Energetický mix Turecka má zahrnovat i jádro. první jadernou elektrárnu buduje už Rosatom, ale Turecko jedná o dalších s Čínou, Kanadou a dalšími.

V Praze dnes proběhlo také byznys fórum v Hilton Prague. ČR dováží do Turecka od energetických zařízení přes osobní automobily až po tkaniny a textilní vlákna. Zajímavé jsou možnosti vývozu investičních celků - armatury pro ropovody, technologie pro jadernou energetiku, zařízení pro čištění vod, lodní motory, ale i účast na dopravní infrastruktuře. Zajímavá je oblast turismu, i když zde je velká konkurence. Bilance česko-tureckého obchodu je od roku 2009 kladná. určitou komplikací je vízová povinnost, která přes letitý asociáční proces přetrvává.

Vedle podpory vzájemného obchodu je tu oblast inovací a technologie. U nás nelichotivý pojem turecké hospodářství je velmi zavádějící. Turecko dnes není jen země islámských obchodníků nabízejících koberce či kožené výrobky a rolníků pěstujících kozy a ovce. Moderní Turecko je země, která se zajímá o nanotechnologie, vyrábí špičková hnojiva, zajímá se o zpracování biomasy či o solární energetiku. Kvalitní firemní kultura je zejména v nejzápadnější části země - Marmarském regionu.

ČR také v Turecku investuje. Úspěšná zde byla např. akvizice firmy ZENTIVA. v roce 2007. ČEZ se tu angažuje v celé řadě investičních projektů. Pro ČR je zajímavá nabídka modernizovat staré uhelné elektrárny. Investiční aktivita Turecka u nás není tak významná. Za zmínku ovšem stojí že turecké stavebnictví patří svou dynamikou po Číně k největším na světě. Turci staví v Iráku, Alžíru, Nigerii. Doma se věnují masivní výstavbě infrastrutury a chystají se vybudovat v Istanbulu největší letiště světa.

Turecká ekonomika se léta opírala o poměrně silný státní sektor (banky, klíčové firmy, energetika), který teprve v posledním desetiletí je postupnými kroky dále privatizován. Mustafa Kemal řečený otec Turků (Atatürk) stál při zrodu současné sekulární republiky, která vznikla po pádu Osmanské říše. Tzv. kemalismus je i dnes osou novodobé turecké politiky, Obvykle bývá citováno jeho 6 pilířů - národní přístup (turectví), lidovost, republikánství, laicismus, revoluční přístup k reformám a etatistický přístup k ekonomice.

Obsah těchto pilířů novodobého Turecka se dnes již posouvá, to je ale věcí vnitřního vývoje země. V této době náš průmysl potřebuje další impulsy. a je proto logické, že ČR a Turecko se chystají podepsat memorandum o strategickém partnerství. Je tu vzájemná tradice a už vybudované podnikatelské vazby. Další vývoj samotné EU ukáže kdy bude možné rozšířit toto společenství o tak významného a specifického člena jako je Turecko. ČR však může pomoci vzájemné vztahy prohlubovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Vích (SPD): Vláda na plnění svých politických cílů jmenovala vojáka

12:28 Vích (SPD): Vláda na plnění svých politických cílů jmenovala vojáka

Česká republika má mít nově vládního koordinátora strategické komunikace (STRATCOM). Na pozici vláda…