Fuksa: Platy vedení Středočeského kraje se zvýšily o 30 %

13.02.2012 4:30

Odměňování státních úředníků a politiků se stalo v poslední době velkým tématem. Poněkud stranou však zůstávají platy a odměny v krajích.

Fuksa: Platy vedení Středočeského kraje se zvýšily o 30 %
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Kupříkladu rozpočet Středočeského kraje poskytuje zajímavá čísla. Ne, že by byla pro laickou veřejnost snadno dostupná, musíte se naopak prokousat houští rozpočtové skladby a leccos si sami propočítat.
Z plnění krajského rozpočtu lze vyčíst, že v době Rathova vládnutí s komunisty se skokově zvýšily odměny zastupitelům, což představuje v drtivé většině platy hejtmana, vicehejtmanů a ostatních radních. Meziroční nárůst mezi lety 2008 a 2009 dosáhl neuvěřitelných 30 %, což znamená nárůst téměř o sedm milionů korun. Připomeňme, že v roce 2009 vrcholila recese, tisíce Středočechů přicházely o pracovní místa, desítkám tisíc jiných klesaly platy a zbytku téměř nerostly. Přesto se nové socialistické vedení rozhodlo zvýšit si platy téměř o třetinu a na této úrovni zůstaly dosud. Pokud zástupci těchto stran tvrdí, že jim jde o „obyčejné“ lidi, pak bez skrupulí lžou.

Ve světle této skutečnosti je nám všem už jasné, proč David Rath a ostatní socialisté s komunisty nepodpořili ve sněmovně vládní návrh, který snížil platy ústavním činitelům a zdanil jejich dosud nezdaňované náhrady. Pikantní je, že se tak vlastně postavili proti zvýšení příjmů krajských rozpočtů. Ze zdanění náhrad jde totiž část výnosů krajům.

Oněch sedm milionů korun navíc pro krajské vedení není zanedbatelná částka. Především v době, kdy se navyšují ceny regionální dopravy, ruší spoje a neopravují se silnice. David Rath tvrdí, že jim stát dává málo peněz. Nyní však víme, že to není pravda. K populistickým projektům kraje nyní přibyl další zdroj nehospodárnosti.

Ing. Ivan Fuksa
předseda místního sdružení
místopředseda regionálního sdružení
člen výkonné rady
zastupitel
poslanec PČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cesta odpovědné společnosti: Mýtus Ruska jako všeho schopného agresora a původce všeho zla

20:18 Cesta odpovědné společnosti: Mýtus Ruska jako všeho schopného agresora a původce všeho zla

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpadu společnosti a jejích hodnot.