Hamáček (ČSSD): O Gripenech měl stát jednat dávno

05.12.2012 11:40

Včerejší oznámení o pokroku v jednáních se Švédskem o prodloužení pronájmu stíhacích strojů JAS-39 Gripen se jeví jako pozitivní zpráva.

Hamáček (ČSSD): O Gripenech měl stát jednat dávno
Foto: Redakce
Popisek: Jan Hamáček

Ve výsledku je však nutné se ptát, nakolik tato jednání ovlivnily průtahy v zahájení rozhovorů o konečné ceně a také jaký vliv na výslednou podobu obchodu budou mít personální rošády v čele resortu obrany.

Odcházející ministr obrany Alexandr Vondra na tiskové konferenci poznamenal, že by o osudu nadzvukového letectva měla vláda jednat i s opozicí. V duchu pravidla „lepší pozdě než nikdy“ je ČSSD připravena o takovýchto návrzích diskutovat. A takový postup je rozhodně namístě, zvlášť vezmeme-li v potaz, že případný pronájem švédských strojů bude záležitostí delšího časového horizontu, než je existence současné Nečasovy vlády.

Ve státech s vyspělou parlamentní tradicí bývá dobrým zvykem, že v oblasti bezpečnostní politiky, včetně velkých armádních zakázek, panuje mezi vládou a opozicí porozumění a shoda. Předpokladem pro dosažení takové shody je však umožnit opozici aktivně se do takové debaty o otázkách národní obrany zapojit. A to se v žádném případě netýká jen otázky budoucnosti českého nadzvukového letectva.

Resort obrany v současné době zvažuje nákup opancéřovaných vozů v souhrnné výši několika set milionů korun. Zároveň s tím však ministerstvo obrany mluví o rušení supermoderního centra biologické ochrany v Těchoníně, do jehož výstavby mezitím investovalo přes dvě miliardy korun. Aby toho nebylo málo, médii současně prosákly informace o tom, že si ministerstvo obrany zcela vážně pohrává s myšlenkou velkého nákupu nových transportních vrtulníků.
Opravdovou diskusi o takto zásadních bezpečnostních otázkách však doposud Nečasův kabinet se zástupci opozice vedl jen zřídka.

Jan Hamáček, stínový ministr obrany

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

14:17 Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.