Langšádlová (TOP 09): Braňme se dluhovému dopingu

13.12.2011 10:55

Skutečnost, že úsporná politika přináší krátkodobé zpomalení ekonomiky, všichni vědí a nikdo netají. Komentátoři Práva to používají jako argument, proč by se neměla provádět.

Langšádlová (TOP 09): Braňme se dluhovému dopingu
Foto: red
Popisek: Helena Langšádlová, poslankyně TOP 09

Žádná jiná alternativa ale není, protože doby slušného růstu již sociálnědemokratické vlády promrhaly. Ideologii socialistů a odborářů, která nás nabádá řešit naše současné problémy dluhově na úkor příštích generací, považuji za nebezpečnou a asociální.

Názory, že růst ekonomiky musíme neustále podporovat veřejnými výdaji, mi připadají jako názory sportovního trenéra, který nutí svého svěřence dopovat, a podávat tak nepřirozeně nadprůměrné výkony. To však nejde do nekonečna. Dříve či později se projeví vyčerpání a nastává totální kolaps. A zde již další doping nepomůže, naopak musí se nastoupit na dlouhou a trnitou cestu odvykání. Výkony sportovce se pak musí odvíjet od jeho přirozených schopností, talentu a především tvrdé práce.

Lidé, kteří chtějí podpořit ekonomiku pumpováním peněz na dluh, nevidí za horizont jednoho volebního období. Odpovědný politik a ekonom by se ale měl zaměřit na dlouhodobá řešení. Dočasné výkyvy ekonomiky nesmí být argumentem pro odkládání či rušení opatření, která zlevňují činnost státní správy. Stejně tak není možno dále odkládat potřebné reformy, které musí mimo jiné reagovat na neúprosné demografické změny, především stárnutí populace.

Dále je možno uvést, že zastánci „dluhového dopingu“ se příliš soustředí na makroekonomická čísla a málo hledí na strukturu a potřebnost konkrétních výdajů. Žonglují s procenty HDP jako s míči a domnívají se, že záplavou nových dluhových peněz lze řešit problémy, které vznikly právě na základě nadměrného zadlužení. Jejich recepty jsou neúčinné jako počínání lékaře, který se marně snaží léčit rakovinu pomocí transfuze.

Vláda proto dělá velmi dobře, že chce pokračovat ve snižování deficitu i přes hrozící pokles ekonomiky. Měla by ovšem klást větší důraz na strukturu úspor, které by se neměly zaměřovat na produktivní investice. Odklad reforem o jeden rok kvůli provázanosti s novým občanským zákoníkem je racionální, delší váhání by již mělo pro naši zemi důsledky antické (řecké) tragédie.

Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09, místopředsedkyně Rozpočtového výboru

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Helena Langšádlová - profil

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…