Opálka (KSČM): Řídí sKarty stát nebo finanční instituce?

20.11.2012 15:46

Tak už jsme zažili kolem sKaret ledacos. Dlouhé diskuse v Parlamentu ČR, kde nikdo z koalice nebral v potaz argumenty opozice ani širší veřejnosti.

Opálka (KSČM): Řídí sKarty stát nebo finanční instituce?
Foto: KSČM
Popisek: Miroslav Opálka

Opoziční poslanci dokonce odešli na protest při nátlakovém projednávání oné reformy z jednání Výboru pro sociální politiku. Hlavní argument ministerstva vždy zněl: "Chceme ušetřit na režijních výdajích čtvrt miliardy ročně a jinak to nejde." Cesta tedy byla vydlážděná koaliční podporou zákona, následně podzákonnými normami a obchodní smlouvou státní instituce - ministerstva sociálních věcí a práce s privátní bankovní institucí - Českou spořitelnou, a. s. A bylo vymalováno!

Pak na povrch kotle, ve kterém koalice vaří svůj takzvaně protikorupční program, vyplavalo ledacos. Souboj TOP 09 s ODS připomínal boj o provize z nové transakce. Další koaliční partner jen nechápavě kroutil hlavou. Přidaly se další kauzy a ministr Drábek se odporoučel. Představitelé ODS dokonce veřejně oznámili, že byli TOP 09 podvedeni.

Následovala silácká slova a sliby o tom, že sKarty budou dobrovolné. Premiér i nová paní ministryně se vyjadřovali v tomto směru k dotčené veřejnosti vstřícně. Premiér dokonce naznačil provozovateli, že je třeba státu vyhovět, neboť budou ve hře i jiné projekty.

Přišla však sprška v dalším prohlášení paní ministryně Műllerové. Žel, potvrdila to, co jsem již dávno konstatoval, že projekt je již rozběhnut, je v závěrečné fázi a nebude technicky možné obratem cokoli rychle měnit. A tak si občané kladou otázku: Šlo o lhaní, plané sliby či nedostatečnou znalost - nekompetentnost špiček ve vedení našeho státu? Právě tato kauza odhaluje důsledky pravicové politiky. A to, že stát spravuje čím dál tím více nikoli státní správa, ale soukromé instituce. V tomto případě banky. A kdo má v rukou peníze, ten rozhoduje. Ať si premiér či ministři říkají cokoli.

Kdyby koalice slyšela na výzvy KSČM, ČSSD, Národní rady zdravotně postižených a dalších, nemuselo k tomuto problému vůbec dojít. A to ještě neznáme všechny možné dopady v terénu. Elektronizace finančních toků má určitě budoucnost. Ale zavést tento systém povinně plošně pro všechny uživatele nepojistných sociálních dávek, to bylo politicky a lidsky, diplomaticky a slušně řečeno, chybné. Nejde o první a asi zdaleka ne o poslední změnu, která lidem jen znepříjemňuje život. Ale nakonec, co chtít od nenasytné pravice.

KSČM je připravena podpořit takový legislativní návrh, který urychleně systém „zdobrovolní“. Necítí se však nikterak zodpovědná za případné sankce, které zatíží státní rozpočet.

Miroslav Opálka, poslanec PČR a místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální strategii

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Oborná (ANO): Nikoho netěší, že do Prahy znovu dorazí traktory. Ale ministr jen slibuje

23:07 Oborná (ANO): Nikoho netěší, že do Prahy znovu dorazí traktory. Ale ministr jen slibuje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k protestům zemědělců.