Premiér Rusnok: Senát schválil zvýšení platby za pojištěnce

11.10.2013 10:39

Senátoři schválili zvýšení platby za státní pojištěnce o 64 korun, souhlasili také s odstraněním chyb v zákoně o veřejných zakázkách a s daňovými změnami.

Premiér Rusnok: Senát schválil zvýšení platby za pojištěnce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér v demisi Jiří Rusnok je teď v Senátu jako doma

K zvýšení plateb za státní pojištěnce premiér řekl, že ročně oproti současnosti stát zaplatí o zhruba 4,7 miliardy korun více. „Důvodem tohoto opatření je neudržitelná finanční situace celého systému veřejného zdravotního pojištění, která vyžaduje okamžité řešení,“ vysvětlil předseda vlády.

Senát tak schválil navýšení vyměřovacího základu, z něhož se vypočítává příslušné pojistné na veřejné zdravotní pojištění za státní pojištěnce, ze současných 5 355 korun na 5 829 korun. Oproti současnému stavu bude pojistné na veřejné zdravotní pojištění činit 787 korun na osobu a měsíc, což znamená navýšení platby za státní pojištěnce o 64 korun.

Zákonné opatření o veřejných zakázkách odstraňuje chyby

Nutná změna zákona o veřejných zakázkách zvyšuje současné limity pro veřejné zakázky na stavební práce na šest milionů korun. Původně plánované snížení na milion by vedlo ke zvýšení administrativní zátěže a finančních nákladů jak na straně zadavatelů, tak na straně dodavatelů.

„Byl by zpomalen investiční proces v oblasti stavebnictví, neboť délka řízení před uzavřením smlouvy by byla nepřiměřeně prodloužena a tím by byl pravděpodobně také negativně ovlivněn trh se stavebními zakázkami obecně,“ uvedl Jiří Rusnok.

Ročně je zadáváno přibližně 3 500 nadlimitních veřejných zakázek o celkovém objemu přesahujícím 200 miliard korun. Pokud jde o významné veřejné zakázky, je na příští rok plánováno zadání přibližně 80 významných veřejných zakázek o souhrnné předpokládané hodnotě přesahující 82 miliard.

Zákonné opatření změní daňové zákony

Senátoři také schválili zákonné opatření, které mění daňové zákony v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku. Na rozdíl od vládní předlohy v něm senátoři upravili zdanění investičních fondů tak, aby se na ně vztahovala i nadále současná právní úprava. Senátoři také z předlohy vypustili možnost mimořádných odpisů firemního majetku.

Již včera Senát schválil zákonné opatření, které určuje, že daň z převodu nemovitosti bude nadále platit prodávající. Všechny čtyři úpravy zákonů bude muset posoudit prezident a schválit nová Poslanecká sněmovna, která vzejde z předčasných voleb koncem října.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

4:32 Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ochraně půdy.