Sobotka: Odmítáme jakékoliv oslavy komunistického puče z roku 1948

25. 2. 2011 23:01

Sociální demokracie odsuzuje veškeré akce, které by dnes, v den 63. výročí komunistického převratu z 25. února 1948, měly jakýmkoliv způsobem obhajovat či dokonce oslavovat tento neradostný okamžik našich dějin.

Sobotka: Odmítáme jakékoliv oslavy komunistického puče z roku 1948

Pro významnou část sociálních demokratů znamenaly únorové události roku 1948 začátek dlouhých a smutných let prožitých v komunistických lágrech a vězeních. ČSSD důsledně staví principy své politiky na demokratických základech. Právě proto byli sociální demokraté pronásledováni a umlčováni již v dobách Rakouska-Uherska, popravováni za nacistické okupace a zavíráni či nuceni k emigraci za dob komunistické totality.

Léta 1948 až 1989 jsou smutnou součástí našich dějin. Sociální demokracie byla krátce po nástupu komunistického režimu násilně sloučena s KSČ, přičemž se jednalo o krok v rozporu s míněním valné většiny tehdejších členů strany. To ostatně dokazuje i fakt, že přes 200 tisíc z tehdejších 370 tisíc řadových sociálních demokratů odmítlo podepsat slučovací přihlášku. Fakticky tak došlo k protiprávnímu ukončení oficiální činnosti sociální demokracie v Československu na dlouhých 40 let.

Jen díky funkcionářům a členům strany, kteří odešli do exilu, ČSSD v tomto období nikdy nepřerušila svou činnost. Již v dubnu 1948 ustavili exiloví představitelé ČSSD v Londýně ústřední výkonný výbor strany v zahraničí. Nehledě na těžké pronásledování nevyhasla sociálně demokratická myšlenka ani v domácím prostředí, jak prokázala mimo jiné vlna dělnických stávek v roce 1953 a druhá vlna procesů se sociálními demokraty v letech 1954-1955 v rámci komunistického boje s tzv. sociálním demokratismem.

Nejen, že několik sociálních demokratů bylo v 50. letech popraveno, ale vůdčí účastníci pokusu o založení ilegální Československé nezávislé sociální demokracie (V. Dundr a prof. Z. Peška) byli odsouzeni v procesu s M. Horákovou v červnu 1950 k trestům odnětí svobody na patnáct, respektive dvacet pět let.

25. únor si proto v ČSSD připomínáme a budeme připomínat v souvislosti s pronásledováním stovek a tisíců sociálních demokratů, kteří se po 25. únoru 1948, často spolu se svými rodinami, stali mezi prvními terčem nastupujícího totalitního režimu.

Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda ČSSD

Čtěte také:
Hákové kříže u hrobu Klementa Gottwalda. Komunisté slavili
Zpověď opravdového komunisty: Kdo dnes celý život dře, nemá nic
Zrušme komunisty, vyzývá většina Čechů. V den výročí Vítězného února
Sebrat peníze Jakešovi, přidat obětem? Soudruzi se budou bránit
Komunisty nezakážete. Na násilí jsou tlustí a řeči nestačí, tvrdí právník
Doktoři a nemocnice za socialismu? Komunisté láskyplně vzpomínají
Zákon o třetím odboji sněmovnou prošel. Bouchalo se ale do stolu
Semelová, odejdi ze sněmovny, volají zastupitelé TOP 09

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pernica (KSČM): Řešme skutečné problémy

4:33 Pernica (KSČM): Řešme skutečné problémy

I přes úterní důležitý den pro Poslaneckou sněmovnu by se nemělo zapomínat na běžný život krajů, měs…