Hegerovi nálehavě: Stav nebezpečí nevyhlašovat, snažte se jinak

04.01.2011 9:07

Většina hejtmanů se k návrhu ministra zdravotnictví Leoše Hegera na vyhlášení stavu nebezpečí staví skepticky a volají po zásahu vlády, respektive Bezpečnostní rady státu, jako poslední instance. Souhlasí s nimi i politologové, kteří nastolení stavu nebezpečí, v němž by bylo možné pod pokutou nařídit lékařům návrat do práce, nedoporučují.

Hegerovi nálehavě: Stav nebezpečí nevyhlašovat, snažte se jinak

Pro odvrácení problémů v poskytování zdravotní péče v důsledku hromadných výpovědí lékařů by měl Heger hledat jiné možnosti. Část lékařů, kteří se účastní akce "Děkujeme odcházíme", ostatně své výpovědi začíná stahovat. Hejtmani David Rath či Michal Hašek navíc naznačili, že připravují plány krizového fungování zdravotnictví ve svých krajích.

Otázka cti

,,Bezpečnostní rada státu asi není ten nejvhodnější orgán, nicméně situace vážná je a ministr zdravotnictví zatím vše řeší tak, že očekává, že lékaři nakonec povolí a couvnou, argumentuje politolog Josef Mlejnek z FSV. Podle Mlejnka celá věc tak vygradovala do polohy, že žádná ze stran nemůže ustoupit, neboť už jde o "otázku cti", ,,Bylo by dobré převést řešení problémů ve zdravotnictví na nějakou širší platformu," uzavírá Mlejnek

Zapaterovská taktika

,,Jedna věc je, zda ministr a celá vláda situaci zvládá či nikoli. Každopádně ale není na místě sekuritizace problému. Je to jen forma nátlaku na nespokojené a finančně podhodnocené lékaře, ve které se ministr Heger patrně nechal inspirovat taktikou, kterou socialistický premiér Zapatero uplatnil proti španělským dispečerům - mimochodem velmi nadprůměrně ohodnocené skupině,"porovnává a analyzuje politolog Jiří Koubek z FFUK. Navíc by to bylo prý další pokračování nadužívání různých mimořádných mechanismů. ,,Jako například legislativní nouze, kterou se běžné politické problémy sekuritizují, tzn. přesouvají ze standardního procedurálního rámce do "politiky úzkosti a strachu" hodnotí Jiří Koubek.

Poslední možnost Hegera by byla drsná. Aktivovat bezpečnostní radu 

Přizvat opozici

Opatrnější v názoru je odborník na bezpečnost Miroslav Mareš ,,myslím si, že zatím by se celý problém neměl přesouvat z ministerstva na úroveň Bezpečnostní rady státu, není jasné, zda je nyní ohrožen základní chod zdravotnictví, spíše než BRS by se měla věnovat zdravotnictví celá vláda a případně pozvat na jednání na parlamentní půdě i opozici," argumentuje Miroslav Mareš z MU Brno.

Studenti medicíny se ptají: A kdo nás bude učit na živých pacientech?

Není válka

,,Protože lékaři hlasitě a agresivně protestovali proti MZ Rathovi z ČSSD a nyní proti Hegerovi z vlády programově významně odlišné, je u nich a okolo nich něco v nepořádku," argumentuje politolog Zdeněk Zbořil. Na svolání bezpečnostní rady to podle Zbořila snad nevypadá.

,,I pan Dr. Kubek říká, ze není válka, ale k namíchnutí zdravých i nemocných občanů je toho dost. A pokud jde o mou autopsii, mám s lékaři a nemocnicemi zkušenosti dobré, stejně jako prachmizerné, podobně jako v samoobsluze," přirovnává Zbořil

Ani povstání 

,,Myslím si, že je to zbytečná dramatizace. Je asi potřeba mít v záloze určité scénáře a alternativy, ale svolávat bezpečnostní radu státu či přijímat opatření jako ve stavu ohrožení v době míru a mimo nějaké přírodní katastrofy by bylo velmi nezodpovědné, protože je to pak lehce zneužitelné," konstatuje Vladimíra Dvořáková z VŠE.

,,Jsou země, které se ve výjimečných stavech pak pohybují takřka po celé měsíce a to již se ale těžko můžeme bavit o demokracii. U nás se příliš zneužívají procedury, které jsou určeny pro skutečně výjimečné případy (jako třeba stav legislativní nouze)," komentuje dále Dvořáková.

Podle ní zde není ani povstání, ani povodně ani válečný konflikt, pouze se zde projevují tržní síly a v tomto smysluvolný pohyb pracovní síly.

,,V opačném podobě v jiných zemích se masově stahují investoři, snižují ratingy apod., tak možná v této logice by tam také měly vyhlásit mimořádný stav a svolávat bezpečnostní radu státu," upozorňuje Dvořáková.

SLEDUJEME kauzu Drobil

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…