Ostrovy negativní deviace... Odborník detailně rozklíčoval Zemanova slova

09.03.2013 13:30

Sociální sítě nyní plní názory na inaugurační projev Miloše Zemana. Proč kritizoval média? Vrátí mu to? Proč nezmínil zahraniční politiku a proč zahrnul neonacisty mezi pro něj klíčové negativní deviace? ParlamentníListy.cz proto požádaly známého politologa, docenta Vladimíra Proroka z Vysoké školy ekonomické o zhodnocení projevu českého prezidenta Miloše Zemana.

Ostrovy negativní deviace... Odborník detailně rozklíčoval Zemanova slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

Projev Miloše Zemana se mi líbil, i když jsem ho jen četl a samozřejmě vizuální projev dojem ještě zvyšuje. Miloš Zeman navíc bývá velmi dobrým rétorem a dokáže zapůsobit. Důstojný projev, důstojný pán.

„Co se týká obsahu, zaujalo mě, že chce být Miloš Zeman zprostředkovatelem, a nikoliv arbitrem, stejně jako jeho vyjádření k médiím, jako k negativní deviaci,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog. Podle něj to znamená, že chce být Zeman nezaujatým komentátorem a dávat prostor různým silám. Předpokládá, že prezident, jako autorita, už z titulu své funkce a jako racionálně uvažující člověk, tyto různé názory bude vyhodnocovat a svou racionalitu ventilovat navenek. „Nebude tedy arbitrem, ale bude se snažit toto prostředí zde výrazně ovlivňovat. To vlastně říká už hned v prvním bodu projevu o tom, že chce vytvářet pohodu, že chce toto prostředí racionalizovat,“ říká politolog.

  • Celý projev prezidenta republiky Miloše Zemana ZDE

Zeman nechce, aby média jeho názory komentovala a zkreslovala

V tomto kontextu je podle Proroka srozumitelná i Zemanova kritika médií, která manipulují. „Takže on se bude starat o to, aby jeho názory byly nezkreslované, a chce vlastně snížit roli médií na to, aby předávaly názory v nezkreslené podobě. Tedy ne, aby je komentovala, protože zde je největší riziko zkreslení, nebo aby je přímo zkreslovala,“ konstatuje politolog.

Vladimír Prorok je proto přesvědčen, že výhrady Miloše Zemana vůči médiím jsou oprávněné. „Je otázka, do jaké míry ta média, jako sedmá velmoc, skutečně slouží coby onen zmiňovaný „hlídací pes demokracie“, nebo si plní svou vlastní úlohu, při níž realitu deformují,“ zvažuje odborník. Miloš Zeman vnímá podle něho média jako deformující faktor a v malých českých poměrech má jeho kritika médií své opodstatnění. „Nakonec, to přece ukázaly i prezidentské volby,“ dodává docent Prorok.

I Miloš Zeman by měl dostat 100 dnů hájení

„Sledoval jsem diskuzi kolem inauguračního projevu na internetu a řekl bych, že je to tak 53 : 47 ve prospěch Miloše Zemana,“ říká politolog ParlamentnímListům.cz, jakou odezvu z médií na projev prezidenta očekává. Zároveň připomněl pravidlo zvané „100 dní hájení“, což je čas, kdy se politik ve své vrcholné funkci rozkoukává, takže je médii „hájen“ a není kritizován tak tvrdě, jako obvykle. „U Václava Klause to bylo jiné, protože média mu přála, ale myslím, že i u Zemana budou opatrnější, zejména na začátku,“ míní Prorok. Každopádně by prý média onu lhůtu dodržet měla. „Je to slušnost,“ dodává.

Anketa

Oslovil Vás inaugurační projev Miloše Zemana?

83%
13%
4%
hlasovalo: 5046 lidí

Navíc je tu, podle Proroka, už zmíněný prvek racionality, do níž bude podle něj Zeman média tlačit. Hraje v tom přirozeně roli, jak říká, zda se jedná o média soukromá nebo veřejnoprávní, která může stát ovlivňovat. „Samozřejmě, dokud je zde pravicová vláda, může těžko něco změnit. Ale až se změní vláda, což může být „do roka a do dne“, bude myslím více tlaku, aby se ta média racionalizovala,“ je přesvědčen Vladimír Prorok. Dodal, že je důležité, aby média hlídala demokracii, a ne aby v demokracii někomu stranila.

Je pro nás skutečně extrémismus hrozbou? Příčinou může být krize

I s prezidentovou zmínkou o neonacismu, jako negativní deviaci, je Vladimír Prorok srozuměn. Připomněl, že v posledních dvou až třech letech se i ve zprávách BIS hovořilo o riziku především ze strany krajní pravice. Že nebezpečí krajní levice, která byla médii vnímána jako reálná hrozba, se zrovna nepotvrzuje. „Například útoky na Romy jdou vždycky zprava,“ upozorňuje Prorok. „Takže nějaké ty příznaky tu jistě jsou, ale teď v poslední době se nic mimořádného nedělo,“ dodává politolog. Tento klid ale může být podle něj způsoben i tím, že v této věci začaly konečně příslušné státní i bezpečnostní orgány aktivněji konat.

Prorok navíc připustil, že Miloš Zeman může v této úvaze kalkulovat s vlivem narůstající krize a narůstající nezaměstnanosti mládeže. „To je potenciál pro jakékoli síly a není jasné, zda se to, zejména v případě mládeže, otočí doprava či doleva,“ zvažuje Prorok, který připouští, že se právě zhoršení sociální situace může stát spouštěcím mechanismem pro tyto síly. Další možností je podle něj upevňování nejen Zemanovy vazby na Izrael, ale obecně jako důkaz vstřícnosti a hájení hodnot, které židovská společnost představuje.

Akcentování domácí politiky bylo taktické rozhodnutí

Pokud jde o kritiku, že Miloš Zeman nezahrnul do svého projevu zahraniční politiku, konstatoval Prorok, že se jedná o komplikovanější matérii na krátký projev, protože jde například jak o otázku proizraelského postoje, tak i vztah ke Spojeným státům. „Navíc jsem přesvědčen, i když se mohu mýlit, že českou veřejnost v této době zahraniční politika příliš nepálí, protože ji souží především vnitřní problémy,“ míní politolog.

Proto také, podle něj, Miloš Zeman zdůraznil vnitřní problémy, na rozdíl od zahraniční politiky, kde jsou jeho názory navíc kontroverzní jak z hlediska pravice, tak levice. „Myslím, že to bylo taktické rozhodnutí, už proto, že jeho projev byl určen našemu národu více, než zahraničí,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog.

Vcelku zapůsobil prezidentův projev na docenta Vladimíra Proroka jednoznačně státnicky. „To Miloš Zeman opravdu umí,“ konstatoval na závěr. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…