V roce 2017 vláda Andreje Babiše a komunistické strany. Vtip? Prý ne

18.05.2016 9:07

POLITOLOGOVÉ Nastávající krajské a senátní volby už velmi silně ovlivňují chování všech politických stran, které poněkud mění svoji rétoriku a také částečně i svoje dosavadní zaměření, aby urvaly co nejvíce hlasů. Ozývají se hlasy, že hnutí ANO by chtělo získat větší podporu od levicově naladěných voličů, a podniká proto i některé kroky. Je prý celkem vstřícné i ke staronovému vedení KSČM, se kterou nevylučuje případnou spolupráci. Tak alespoň hodnotí proměnu vládního hnutí známí politologové, které oslovily ParlamentníListy.cz.

V roce 2017 vláda Andreje Babiše a komunistické strany. Vtip? Prý ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Vojtěch Filip

Překvapivou myšlenku, že by vládu v roce 2017 mohlo „upéct“ hnutí ANO s komunisty, přímočaře nadnesla v rozhovoru s Vojtěchem Filipem, právě potvrzeným ve funkci předsedy ÚV KSČM, politická korespondentka Deníku Kateřina Perknerová. „Hodně se spekuluje o tom, že Andrej Babiš by se po příštích volbách raději opíral o KSČM, než aby byl v otevřené koalici s ČSSD a lidovci. Je to z vašeho pohledu představitelné?“ otázala se doslova šéfa komunistů. A ten odvětil: „Nechci spekulovat. Dnes ještě ani nevíme, kdo do voleb půjde a zda nevzniknou nějaká další hnutí. V každém případě se budeme starat o programovou koalici, která bude plnit potřeby důležité pro většinu občanů ČR.“

Je to možné? Například publicista, vládní poradce ČSSD a politolog Lukáš Jelínek vnímá nynější předvolební atmosféru takto: „Komunisté i hnutí ANO si rozšiřují svůj koaliční potenciál před volbami při budoucím vyjednávání s různými partnery, aby získali více možností. K tomuto kroku jim dopomohl i výsledek nedávného sjezdu komunistů, kde se nedostali do vedení žádní radikálové, ale opět pragmatický politik Vojtěch Filip, jehož straničtí kolegové už i na regionální úrovni spolupracují v současné době s hnutím ANO. Obě strany mají také v řadě oblastí podobné názory, třeba na zahraniční i bezpečnostní politiku. A Andrej Babiš dokonce prohlašuje, že chce rovněž v příštím období změnit svůj přístup k sociální problematice, což už pomalu také činí. Toto spojení by pak vyhovovalo více i prezidentu Zemanovi, který se současným vedením ČSSD nemá zrovna optimální vztahy. Vznikla by tak poměrně podivuhodná koalice, která však není vůbec vyloučena. Myslím si ale, že v budoucnu to přece jen dopadne jinak, že se například mohou objevit i některé názorové střety. Jak jsem řekl, obě strany si především připravují prostor pro co nejvýhodnější vyjednávání se svými potenciálními partnery.“

Ani prezident Zeman by se prý spojenectví ANO s KSČM nebránil

I vysokoškolský pedagog a politolog Jan Kubáček zastává téměř totožný názor na možnou spolupráci ANO a komunistů jako Lukáš Jelínek. „Nemožné to určitě není. Už dnes se dá pozorovat, jak se Andrej Babiš i jeho ministři posouvají znatelně doleva, a tím berou voliče sociální demokracii. Ten jeho posun směřuje konkrétně do levého středu. V minulých volbách se snažil zaměřit spíše na příznivce z pravého středu politického spektra. Spolupráce obou zmíněných stran by se asi mohla ubírat cestou takové tiché podpory komunistů hnutí ANO, které by si k vládnutí ještě přizvalo některou jinou menší stranu. Tuto variantu si dovedu osobně velmi živě představit, a to z toho důvodu, že Babiš nemá k levému středu názorově daleko. On profesionálně rostl a působil v 80. letech, tedy v době reformního komunismu a jeho rodina tehdy patřila k těm lépe postaveným. Samozřejmě v první řadě jde o volební výsledky, jak v nich ANO a ČSSD uspěje. Vztah s komunisty funguje pro ANO jako pojistka a forma nátlaku na sociální demokracii, aby nedělala v případné další koalici problémy a aby byla poslušná,“ vysvětloval pedagog Kubáček a ještě dodal: „Hodně důležité je to i pro KSČM... jako takový ‚vyděračský potenciál‘ pro námluvy s některými politickými partnery. Oni tím drží v ruce celkem dobré karty při vyjednávání se socialisty. Ukazuje se, že Vojtěch Filip je zkušený matador a dobrý vyjednavač a v současné době tak tlačí na dvě strany zároveň. Navíc KSČM i ANO si mohou tento model vyzkoušet při nadcházejících krajských a senátních volbách, kdy se naskýtá příležitost se vzájemně podpořit v zastupitelstvech anebo při senátorské kampani a potom sledovat, jak na to zareagují jejich voliči.“

Nezvyklé spojení obou různých stran má pak podle Kubáčka vyhovovat i Miloši Zemanovi, jelikož ho komunisté zatím neohrožují a on vítá každou situaci, kdy je oslabený premiér Sobotka. Podle něj bude především zajímavé zjištění, jakým způsobem se k tomu postaví příznivci hnutí ANO. Jestli nechtějí raději upřednostnit spolupráci s některými pravicovými stranami, nebo jsou už unavení a je jim to celkem jedno, takže si počkají, jak toto spojení nakonec dopadne.

Konkrétní odpověď na všechny tyto otázky se česká veřejnost dozví už za několik měsíců – krajské a senátní volby se uskuteční ve dnech 7. až 8. října.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…