Je to tady! Poslanec pro PL konkrétně uvedl, jaké průšvihy kolem ČT se nyní řeší: Zatajování smluv a odměn. Vyvádění milionů dvěma PR agenturám...

06.02.2019 4:39

ROZHOVOR Hospodaření České televize je netransparentní. To tvrdí poslanec SPD Jan Hrnčíř. S tvrzením radního ČT Zdeňka Šarapatky, že se schyluje k útoku na ČT, nesouhlasí. „Bláboly pana radního Šarapatky nemá smysl komentovat,“ míní Hrnčíř. Souhlasí naopak do značné míry s názorem poslance KSČM Jiřího Valenty, že zpravodajství ČT je tendenční a že některé strany ve vysílání mají přednost před jinými. „Z našich veřejnoprávních médií se postupně vytrácí nestranné zpravodajství, redaktoři často zaměňují zprávy za komentáře. Probíhá selekce politicky přijatelných témat, politicky nekorektní komentáře se zpravidla neobjevují,“ dodává Hrnčíř. Největší kritice podrobil dětský kanál Déčko: „Sociální inženýrství na Déčku už přesáhlo všechny meze. Soustavná propagace multikulturalismu či homosexuality na dětském kanálu je nepřijatelná.“

Je to tady! Poslanec pro PL konkrétně uvedl, jaké průšvihy kolem ČT se nyní řeší: Zatajování smluv a odměn. Vyvádění milionů dvěma PR agenturám...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vestibul ČT

Zdeněk Šarapatka, člen Rady České televize, uvedl, že se schyluje k útoku na Českou televizi. Kdyby se stalo, že Sněmovna dvakrát neschválí zprávu o činnosti a hospodaření televize, bude odvolána Rada ČT a také generální ředitel Petr Dvořák. „Otevírá se tak cesta k úplnému ovládnutí reálně jediného svobodného a veřejnoprávního média v zemi majitelem politického hnutí, Hradem, bolševiky a ruskou propagandou. Zuřivě tu vystupují zejména komunisté a nácci,“ napsal Šarapatka na svém Facebooku. Jde o reálnou obavu? A stojí konflikt v ČT skutečně takto?

Bláboly pana radního Šarapatky nemá smysl komentovat. Současný stav v našich veřejnoprávních médiích je neudržitelný, minimálně hospodaření je netransparentní. Proto usilujeme jako SPD o změnu, aby tyto instituce podléhaly kontrole ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu. Ohledně hospodaření ČT vyplouvají na povrch konkrétní skandály. Jedná se o zatajování smluv, vyvádění milionů korun dvěma PR agenturám, přestože má ČT vlastní PR oddělení, zatajování odměn klíčových pracovníků. Až ČT dojde finanční rezerva vytvořená předchozím vedením, bude se propadat do mnohamilionové ztráty. V kuloárech se šeptá, že na tento okamžik čekají mocné finanční skupiny, které by rády ČT privatizovaly, a to nejen kvůli lukrativním pozemkům, kterými zatím disponuje.

Anketa

Babiš a Schillerová navrhli propustit 10% všech úředníků. Je to dobrý nápad?

97%
3%
hlasovalo: 9545 lidí

Naproti tomu poslanec Jiří Valenta z KSČM se domnívá, že zpravodajství ČT je tendenční. Ve Sněmovně si stěžoval, že jeho komunisté jsou ve veřejnoprávním médiu upozaďováni, disproporčně mnoho prostoru tam má naopak mít TOP 09. Valenta navrhl obměnit management televize. Jde o opodstatněné námitky? Anebo jen Valenta svými záměry potvrzuje to, před čím varuje Šarapatka.

Pan poslanec Valenta má do značné míry pravdu.

Jak lze celkově hodnotit práci České televize, která je často označována za poslední nezávislé médium v zemi?

Z našich veřejnoprávních médií se postupně vytrácí nestranné zpravodajství, redaktoři často zaměňují zprávy za komentáře. Probíhá selekce politicky přijatelných témat, politicky nekorektní komentáře se zpravidla neobjevují, a když, tak pouze jednou. Nejinak tomu je i v případě České televize.

Hlasitě si stěžoval na práci České televize například poslanec Václav Klaus mladší (ODS). Některé pořady dětského kanálu ČT Déčko jsou podle něj pouhým hustěním propagandy do malých dětí. Jde o kontroverzní večerníčky a dětské zprávy, které dětem představují určitá politická témata. Je tato kritika namístě?

Sociální inženýrství na Déčku už přesáhlo všechny meze. Soustavná propagace multikulturalismu či homosexuality na dětském kanálu je nepřijatelná.

Minulý týden se výrazně vyhrotila atmosféra ve Sněmovně. Poslanec SPD Lubomír Volný měl svého kolegu z ČSSD Jana Birkeho vyzvat slovy „Pojď ven“ k fyzické konfrontaci. Zdá se, že debata byla vzrušená z obou stran, stenozáznam dokonce napovídá, že Volný pouze reagoval na předešlý Birkeho výpad. Co nám takové chování námi volených zástupců signalizuje? A jak hodnotit výrok poslance Volného?

Přiznám se, že mě dost vyděsila agresivita a nenávist, která přímo tryskala z tzv. demobloku a ČSSD. Kolega Volný argumentoval tvrdě, ale korektně. Naproti tomu na něj pořvávali: „Ksindle vypadni“ nebo „Hajzle“ apod.

Kdo je tím vším vlastně vinen? Co s tím lze dělat? Nedostáváme se tím pomalu na úroveň smutných záběrů z některých východoevropských, afrických či arabských parlamentů, kde se poslanci urážejí, vrhají po sobě věci, případně se i fyzicky napadají?

Je to jen další důkaz toho, že společnost je silně rozeštvaná. Bylo to jasně vidět už v prezidentských volbách, kdy míra netolerance až nenávisti k odlišným názorům a jejich nositelům přímo sršela od podporovatelů Jiřího Drahoše. Kytky v koši 17. listopadu nebo útoky ve Sněmovně jsou pak jen pokračováním nenávistné politiky těchto struktur.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co to plácá? Možná rozumí armádě, ale ekonomice ne!“ Okamura nastoupil na Pavla

14:07 „Co to plácá? Možná rozumí armádě, ale ekonomice ne!“ Okamura nastoupil na Pavla

Přijmout euro, abychom se dostali do první ligy v EU? Předseda SPD Tomio Okamura nechápe slova prezi…