Kissinger slaví 100 let. Milan Syruček připomněl, jaký zásadní úkol pro něho plnil. Tajně

27.05.2023 5:00 | Rozhovor

Pro mnohé ikona, pro jiné zas prostořeký starý muž. Jeden z nejznámějších amerických politiků se právě dnes dožívá sta let. Není jím nikdo jiný než Henry Kissinger. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz na něj vzpomíná novinářský nerstor, autor desítek knih literatury faktu Milan Syruček. V souvislosti s výročím této osobnosti je třeba zmínit Kissingerovu mírovou iniciativu v největší válečné eskalaci na planetě od druhé světové války, rusko-ukrajinskému konfliktu, jejíž další, vyšší fáze, by už musel jen být jaderný konflikt, který by se rozrostl o ostatní světové mocnosti a hrozilo by totální zničení planety.

Kissinger slaví 100 let. Milan Syruček připomněl, jaký zásadní úkol pro něho plnil. Tajně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Dnes má významné kulaté výročí světový politik, kterého znáte velmi dobře dokonce osobně. Henry Kissiger...

Setkal jsem se s ním celkem pětkrát a jednou jsem dokonce plnil jedno poslání, jímž mě pověřil. Musím se přiznat, že pokud jsem s ním hovořil, tak to bylo většinou francouzsky. Znal francouzštinu velmi dobře a pro nás oba to nebyl mateřský jazyk, byli jsme na tom stejně. Jeho mateřštinou byla němčina a z ní si odnesl německý přízvuk i pro svou angličtinu. Narodil se totiž v německém Fürthu a když Hitler začal tvrdě pronásledovat Židy a on byl Židem, jeho rodina se v roce 1938 raději přestěhovala do Spojených států. Tam nejprve pracoval jako dělník v továrně na štětky pro holení, ale poté absolvoval Harvard College, kde získal akademický titul. Studium tehdy nedokončil, byl povolán do armády a tak se znovu dostal do Německa, byť tentokráte jako tlumočník a posléze pověřen řízením města Krefeld. Brzy byl však využíván pro zpravodajskou činnost, měl především pátrat po  bývalých příslušnících gestapa, kteří se v té době už skrývali.
 
Po válce dokončil studia, ale i svou diplomku, stejně jako další činnost, zasvětil mezinárodní politice. Jako poradce a poté ministr zahraničí sloužil celkem pěti americkým prezidentům. Jeho ministerská funkce byla zajímavá - do té doby ministerstvo přehlížel, vadila mu ministerská byrokracie a nepružnost, jeho hlavním nástrojem činnosti byla tajná diplomacie, kterou rozvinul k maximální dokonalosti a všestrannosti. Mohu z osobní zkušenosti uvést jeden konkrétní příklad. Na počátku roku 1969 jsem byl v Kambodži (a poté v celé Indočíně) na pozvání šéfa státu (tak se oficiálně tituloval) na pozvání prince Sihanuka. Abych to vysvětlil: princ Sihanuk předtím uváděl v pražském Světozoru světovou premiéru svého filmu Začarovaný les. Napsal scénář, režíroval a ve filmu hrála celá jeho rodina. Zašel jsem za ním do lože a jako jediný novinář jsem s ním pořídil obsáhlý rozhovor. Následoval děkovný telegram do Prahy s mým pozváním do jeho vlasti. Týden se mnou jezdil po Kambodži a v pátek mi sdělil: „Oficiálně budete tři dny v Angor Wattu. Ale ve skutečnosti pro vás odpoledne přiletí americká cesna, která vás odveze do Saigonu, Američané od vás cosi chtějí.“
 

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33717 lidí
Tak jsem letěl a v Saigonu mě zavezli do sídla CIA, kde mi sdělili, oč mě Kissinger prosí: abych zaletěl do Hanoje a protože od svých zpravodajských služeb věděl, že jsem měl osobní přátelské kontakty s nejvyššími vietnamskými představiteli, abych u nich vysondoval, že když se na ně diplomatickou cestou obrátí s dotazem, zda by souhlasili s tajnými rozhovory o ukončení války, odpověď bude znít: ano, jinak tuto otázku nepoloží, aby se nezkompromitoval. Tak jsem znovu letěl, tentokrát do Hanoje. Už předtím jsem se spřátelil s vietnamským prezidentem Ho Či Minem, chodil jsem za ním do domku v zahradě prezidentského paláce, kde žil, jak byl zvyklý. Je zajímavé, jak nás sblížila zdánlivá maličkost: když jsem k němu přišel poprvé, zahlédl jsem na jeho stole kufříkový psací stroj značky Remington. Stejný mám také doma, neudržel jsem se. Ho Či Min se zasmál, poznamenal, že nás jistě sbližuje víc, než jen psací stroj a tak jsme se dohodli na dalších setkáních. Nyní se to hodilo, stejně jako moje známosti s premiérem Pham Van Dongem a ministrem zahraničí Nguyen Van Trinhem, který mi pro mou dceru dokonce daroval obrovského papouška, když slyšel, že miluje zvířata a chce pracovat v zoologické zahradě. Bohužel papouška jsem jí nedovezl, v noci prohryzal bambusovou klec a uletěl. Ale odpovědi na položenou otázku byly kladné, po návratu do Phnompenhu jsem je předal americkému velvyslanci a jak známo, v srpnu téhož roku se uskutečnilo první setkání Kissingera s Le Duc Thoem,  která skončila v lednu 1973 podepsáním dohody v pařížském hotelu Majestic o ukončení války a odchodem amerických vojáků z Vietnamu. Kissinger se o této epizodě krátce zmiňuje ve své knize Umění diplomacie, já jsem to uchoval v tajnosti. Kdybych to tehdy v Praze nahlásil, že jsem cosi zařizoval pro Kissingera, nevím, jak bych dopadl. A mě si pravděpodobně pro toto poslání vybrali Američané proto, že jsem nebyl ani Američan, Rus nebo Číňan, ale občan malé nenápadné evropské země.
 
 
Jednou jsem se Henryho Kissingera zeptal, zda se mu stalo, že kvůli politice celou noc nespal. Odpověděl mi, že ano. To nocoval v prezidentském sídle v Karáčí a ráno v půl šesté měl odlétat ke své první cestě do Číny. Uvítají ho jako oficiálního představitele USA, nebo prostě zmizí a nikdo nebude o něm vědět, protože to byla tajná cesta. Dokonce cestou z auta do čínského letadla, které na něj čekalo, šel s kloboukem hluboko naraženým do čela, aby ho nikdo nepoznal. Jenže na letišti se motal zpravodaj BBC, který tam předtím flámoval. Ten se zeptal zaměstnance letiště, kdo to je? Přece Kissinger, letí do Číny, odvětil mu. Novinář o tom hned poslal zprávu do Londýna, ale redaktor, který měl službu, ji zahodil: „Co je to za blábol, Kissinger a do Číny! Náš zpravodaj měl zřejmě vypito.“ O několik hodin později, když byla zveřejněna oficiální zpráva, si rval vlasy...
 
Kissinger v poslední době vzbudil pozornost ohledně zachování Krymu Rusku...
 
Tento výrok pronesl Kissinger zřejmě proto, že ctil realitu a chápal, že každý spor, tím spíše válka, musí skončit kompromisem. To je však jen moje úvaha. K ní mě vede mj. rozhovor, který jsem zaslechl, když jsme se takto ve třech bavili někdy v roce 1991 s ukrajinským prezidentem Kravčukem a ruským Jelcinem. Řeč zašla na Krym a komu má patřit. Kravčuk Jelcinovi navrhoval, ať si ho vezme, vždyť tam Ukrajinců žije tak 10-12 procent a jinak je rájem zejména pro Rusy ze Sibiře - ti mají trojnásobnou dovolenou a vybírají si ji jednou za tři roky - tak jedou odpočívat na Krym celých šest měsíců. Jelcin oponoval, že Rusko nemá s Krymem ani společnou hranici, tak ať to zůstane tak, jak je.
 
 
Nehrozí po aktivitách protiputinovských partyzánů v Belgorodu ještě větší eskalace konfliktu?
 

Anketa

Získají Ukrajinci někdy zpět Krym?

hlasovalo: 30016 lidí
Nedovedu si představit, jak ještě může tento konflikt eskalovat bez použití jaderných zbraní. Vždyť obě strany nasadily vše, co mají, Rusko povolalo záložníky, za Ukrajinu bojuje vše, co má ruce a nohy, a dodávkami zbraní ji podporuje většina světa. Je to největší konflikt od konce druhé světové války, větší než válka v Afghánistánu či jiné zástupné války.
 
Obligátní otázka - na čem právě pracujete a na co se tedy máme těšit?
 
V současné době grafička pracuje na grafické úpravě textu mé knihy o Zakarpatí. Je to moje srdeční záležitost, spojená s rodinou a také tím, že jsem Zakarpatí projel a prošel mnohokrát, dokonce jsem se ještě setkal s milenkou a poté manželkou Nikoly Šuhaje Eržikou. Pevně doufám, že na knižním trhu by se měla objevit někdy v září. A začínám promýšlet knížku o dějinách Ukrajiny, tím spíše, že ty relativně nejstarší, vzdálené od nás 7000 let, jsou spojeny s objevem českého archeologa Vincence Chvojky - tripolské kultury. Ale víc nechci prozradit.
 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

20:20 „Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

Blží se dvacáté výročí vstupu ČR a dalších zemí do EU. V europarlamentu už se konalo slavnostní zase…