Rozhodnutí chytré horákyně. Analytička komentuje Sobotkovo referendum

10.08.2014 21:01

ROZHOVOR Otázku kvót na poměrné zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách přirovnává k přeplněnému autobusu, z něhož musí nejdřív někdo vystoupit. Veronika Šprincová, členka Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů a genderová analytička společnosti Fórum 50 %, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvádí, na jaké úrovni rozhodování musí ČSSD více máknout, aby se vyrovnala sociálnědemokratickým stranám v Evropě.

Rozhodnutí chytré horákyně. Analytička komentuje Sobotkovo referendum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Jak hodnotíte výsledek vnitrostranického referenda ČSSD v otázce zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách?

Asi nejvýstižnější je přirovnání k chytré horákyni. Hlasující v referendu tak trochu rozhodli - nerozhodli, zda chtějí mít na kandidátních listinách poměr žen/mužů minimálně 40 procent. Nicméně necelých 52 procent hlasujících je pořád většina a věřím, že výsledek v první řadě vyvolá ve straně hlubší diskusi o kvótách, ale i dalších podpůrných opatřeních. Pokud bude výsledkem zakotvení závazného opatření do stanov, bude to jedině dobře.

Myslíte, že na poměr žen/mužů ve volených funkcích bude mít vliv i výsledek v otázce 1, tedy že budou o podobě kandidátních listin rozhodovat všichni členové?

Myslím si, že vliv bude mít svým způsobem výsledek zbývajících dvou otázek: Zprůhlednění nominačních procesů, jejich přesunutí blíže samotným členům a členkám může ženám cestu na kandidátku usnadnit stejně jako omezení kumulace funkcí. To totiž s sebou nutně přinese potřebu vyhledávat více kandidujících a věřím, že s ohledem na výsledek hlasování v otázce číslo 2 se strana porozhlédne i mezi ženami. V souvislosti s kvótami mi připadá trefná metafora plného autobusu, kterou jsem nedávno slyšela: Do přeplněného autobusu se nastupuje špatně, pokud se však místa uvolní, mohou dostat šanci i ženy. A právě omezení kumulace funkcí může toto uvolnění míst přinést a ukázat, zda ženy skutečně mají či nemají zájem je obsadit.

Kde podle vás nejvíce – na úrovni komunálu, krajů, sněmovny – to bude patrné?

Vzhledem k současnému zastoupení žen a mužů na jednotlivých úrovních rozhodování je největší potřeba nominovat ženy na volitelná místa ve volbách do Poslanecké sněmovny. Tam se je ČSSD dlouhodobě nedaří prosazovat. V předčasných volbách v minulém roce došlo k paradoxní situaci, kdy voliči a voličky ČSSD některé kandidátky z volitelných míst „vykroužkovali" a snížili tak jejich konečné zastoupení ve sněmovně. A v tom by přímé schvalování kandidátních listin mohlo pomoci. Členové a členky strany v daném obvodě budou určitě nejlépe vědět, koho veřejnost přijme a zvolí, a koho nikoli.

Měla byste pro ČSSD nějaké doporučení, jak v praxi ten způsob výběru na kandidátní listiny dělat?

Doporučení, jak to udělat, je několik - v první řadě rozhodovat podle jasně daných kritérií, dále překonat předsudky a nebát se ženy nominovat, aktivně je oslovovat, podporovat a motivovat a v neposlední řadě jim vytvořit vhodné podmínky. První volby, kterých by se pravidlo 40 % zastoupení žen/mužů na kandidátkách mohlo týkat, budou krajské volby na podzim roku 2016. Strana tedy bude mít dva roky čas najít ten nejlepší způsob, jak to udělat. Fórum 50 % stranám v tomto směru nabízí spolupráci již deset let. Víme, že cesty existují, a rádi budeme s ČSSD naše zkušenosti sdílet.

V červenci jste posílali členkám a členům ČSSD otevřený dopis plný argumentů ohledně podpory 40procentního zastoupení žen/mužů na kandidátních listinách. Měli jste i nějaké zpětné reakce zpět?

Na dopis kupodivu reagovalo jen několik členek individuálně s tím, že opatření podpořily. Jako hlavní zpětnou reakci tak bereme konečný výsledek, který stranu zavazuje se na téma dále zaměřit. To považujeme za úspěch, který stranu posouvá o krok blíže k sociálnědemokratickým stranám jinde v Evropě. A doufejme, že pomůže zlepšit i celkové zastoupení žen v české politice, kde stále tvoří v průměru jen 20 procent.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je liché. Po konci Vrbětic a „zabití“ míru na Ukrajině velké varování

4:44 To je liché. Po konci Vrbětic a „zabití“ míru na Ukrajině velké varování

Ukrajinci před dvěma lety uvěřili Západu a odhodili možnost brzké mírové dohody, která by ukončila v…