Mladá Boleslav: Situaci bezdomovců sleduje městská policie, pomáhá i Naděje

08.12.2010 18:49

V současné době je v Mladé Boleslavi evidováno ve statistice městské policie celkem 126 bezdomovců, z toho je 67 české národnosti a zbytek tvoří cizinci.

Mladá Boleslav: Situaci bezdomovců sleduje městská policie, pomáhá i Naděje

Situaci bezdomovců v současném chladném zimním počasí strážníci pravidelně kontrolují a snaží se v místech jejich pravidelného přespávání zjistit, zda nějakému člověku bez domova nehrozí umrznutí. Snahou strážníků je doporučit bezdomovcům azylové středisko Naděje ve Štyrsově ulici, které se o lidi v nouzi stará. Mnozí bezdomovci ale nejsou schopni podřídit se režimu střediska a raději přespávají, kde se dá.

Městská policie nemá zákonnou možnost bezdomovce přinutit opustit město. Toleruje tedy jejich přespávání stranou obytných zón, například v jeskyních pod hradem či v blízkosti dálnice za městem, protože je nemá kam jinam vymístit. Podle ředitele městské policie Tomáše Kypty je snaha strážníků bezdomovce nasměrovat do Naděje většinou neúspěšná, protože většina z nich holduje alkoholu. Potvrdil to i případ ze 7. prosince, kdy městská policie probouzela problémového bezdomovce, který ležel ve sněhu u boleslavských mlýnů. Hlídka jej rozchodila, vykázala z místa a doporučila návštěvu Naděje. Bezdomovec ale raději vyhledal blízkou jeskyni.

Strážníci již delší dobu pravidelně v noci kontrolují u obytných domů, zda mají zamčené vchody. Pokud ne, prohledají celý dům a v případě, že zde naleznou přespávat cizí osobu, donutí ji dům opustit. Tomáš Kypta uvedl, že počet evidovaných bezdomovců v Mladé Boleslavi je nyní o něco nižší než v létě, kdy jich zde bylo přes 150. Snížil se především počet bezdomovců cizí národnosti z řad lidí, kteří se neúspěšně ucházeli o práci v automobilce či o práci přišli. Část z nich se podařilo přesvědčit, aby se sami vrátili domů a nepřežívali v mladoboleslavských ulicích.

Vedoucí střediska Naděje v Mladé Boleslavi Ivona Horáková potvrzuje, že i po nástupu chladnějšího počasí se zájem klientů o služby střediska enormně nenavýšil. Zatímco v denním centru se vystřídá poměrně dost klientů, noclehárna nebývá plně obsazena. Je to i proto, že 30 Kč, který by měli dát za nocleh, raději bezdomovci věnují za alkohol či jiné požitky. V Naději se snaží klienty vést alespoň k základům rozumnějšího hospodaření s penězi, které získají například po nějaké brigádě. „Řada z nich má problémy také s různými půjčkami, exekucemi, splátkami, a to se jim platit nechce. Ty dluhy jim pak neustále narůstají a jsou s tím problémy. Snažíme se je proto vést k tomu, aby si finance rozvrhly tak, aby zaplatili skutečně to, co je nejdůležitější," řekla Horáková. Snaží se zde vést klienty i k tomu, aby měli platné doklady, aby je nosili po městě. Pomáhají jim i sehnat nějakou brigádu či práci, nabízejí pomoc v jednání s úřady a podobně.

Více:
Mladá Boleslav: Compag použil už 10 tun inertního posypu a 80 tun soli

Mladá Boleslav: Základní školy chystají vánoční akce i dny otevřených dveří

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mb-net.cz

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cheb: Karlovarská deklarace požaduje urychlenou elektrifikaci trati na Norimberk

19:06 Cheb: Karlovarská deklarace požaduje urychlenou elektrifikaci trati na Norimberk

Výsledkem česko-bavorsko-saského summitu o přeshraniční dopravě, který se za účasti českého ministra…