Frýdek-Místek: Město zakazuje automaty na veřejně přístupných místech

12.03.2011 13:46

Zastupitelé města schválili novou obecně závaznou vyhlášku o stanovení veřejně přístupných míst, na kterých je provozování výherních hracích přístrojů zakázáno. Ještě v letošním roce by mělo z heren a barů zmizet zhruba 300 výherních hracích přístrojů a v roce 2012 jich bude v provozu jen 30.

Frýdek-Místek: Město zakazuje automaty na veřejně přístupných místech

Nová vyhláška zakazuje provozovat výherní hrací přístroje na všech veřejně přístupných místech na celém území statutárního města Frýdku-Místku. To znamená ve všech prostorách přístupných každému bez omezení, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru. Další regulace vyplývá přímo ze zákona, který říká, že provozování výherních přístrojů nesmí být ve školách a školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakož i v sousedství uvedených budov.

Ke konci roku 2010 bylo ve městě evidováno 384 výherních hracích přístrojů, zjednodušeně řečeno výherních automatů, a 301 technických herních zařízení, nebo-li takzvaných terminálů, které povoluje ministerstvo financí až na dobu 10 let.

„Počet automatů ve městě ale klesá již nyní. V současné době je jich v provozu 341, což je o 43 méně než v loňském roce. Do konce letošního roku pak zanikne platnost doby stanovené vydaným povolením celkem 300 výherním hracím přístrojům a v návaznosti na přijetí nové vyhlášky, díky které již město nebude vydávat žádné povolení k provozování výherních automatů, bude v roce 2012 v provozu pouhých 30 výherních hracích přístrojů, přičemž se bude jednat o výherní hrací přístroje povolené před nabytím účinnosti nové vyhlášky nebo povolené na základě žádosti podané přede dnem účinnosti této nové vyhlášky. V roce 2013 by již měly být ve městě v provozu pouze terminály, povolované ministerstvem financí," řekl primátor Petr Cvik.

„Všechny automaty se městu nepodaří zrušit, protože takzvané terminály povoluje ministerstvo financí. Nicméně v rámci legislativy můžeme zakázat provozování výherních hracích přístrojů a děláme pro to vše, co je v našich silách a možnostech. K tomu, abychom omezili počet automatů ve městech na minimum, nebo je zcela vymítili, potřebujeme nový loterijní zákon. V parlamentu již byly projednány 3 návrhy novely loterijního zákona a senát připravuje materiál, který se týká vyšších odvodů části výtěžků z provozu výherních hracích zařízení do obecních pokladen, dělá se tedy vše proto, aby ke změně došlo," řekla senátorka a radní města Eva Richtrová.

Přijetím nové vyhlášky, která zakazuje provoz výherních hracích přístrojů na všech veřejně přístupných místech ve městě a s tím spojeným zánikem tří set automatů, bude v příštím roce v rozpočtu města o zhruba 2 miliony korun méně a v roce 2012 o 17 milionů méně. „Tyto peníze ale v rámci omezení hazardu, který bývá také často spojován s trestnou činností a který ničí rodinné vazby a partnerské vztahy, rádi oželíme," dodal primátor Petr Cvik.

Nová obecně závazná vyhláška zakazující provoz výherních hracích přístrojů na území města vstoupí v platnost 23. března 2011.

Další zprávy z Frýdku-Místku čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: frydekmistek.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tábor ošetřuje stromy na třídě 9. května pneumatickým rýčem

16:31 Tábor ošetřuje stromy na třídě 9. května pneumatickým rýčem

Na třídě 9. května provádějí zaměstnanci Technických služeb Tábor (TST) od 2. května 2024 ošetření k…