Praha 5: Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

18.05.2011 16:31

Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova pořádá v sobotu 28. května od 14,00 hod. již třetí ročník obnovených Májových slavností na Malostranském hřbitově.

Praha 5: Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

Oslavy budou zahájeny duchovním správcem košířské farnosti P. Zdeňkem Loheliem Klinderou v kostele Nejsvětější Trojice, následovat bude vystoupení Břevnovského sboru pod vedením sbormistra Adolfa Melichara a vystoupení žáků Konzervatoře J. Deyla.

Pro návštěvníky jsou připraveny i komentované prohlídky hřbitova. Při nich budou představeny nově opravené náhrobky Žofie Valdštejnové, Karla Maška a J. K. Vähnera. Spolupořadateli Májové slavnosti jsou Správa pražských hřbitovů, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Farní úřad kostela Nejsvětější Trojice na Smíchově, Pražská informační služba, Břevnovský chrámový sbor, Konzervatoř J. Deyla a magazín Místní kultura.

S myšlenkou květnových setkávání k uctění památky obětí napoleonských válek přišel v roce 1807 malíř a spisovatel Václav František Veleba (1776-1856). Charakter slavností se postupem času měnil ze spíše církevních svátků na světské-měšťanské. Oslavy se staly tradičním pražským svátkem jarní přírody a vzkříšení. V roce 1836 se Maifest začal slavit i na Olšanských hřbitovech, později se rozšířil na téměř všechna pražská pohřebiště.

Malostranský hřbitov na Smíchově byl původně založen jen k pohřbívání obětí morových epidemií. Za vlády Josefa II. však byla rušena pohřebiště uvnitř městských hradeb a smíchovský morový hřbitov tak od roku 1786 začal sloužit i obyvatelům Malé Strany a Hradčan. Po téměř sto letech však přestává vyhovovat podmínkám rozvíjejících se čtvrtí a je proto roku 1884 zrušen.

Na počátku 20. století hrozí památce celková likvidace, které zabránila intervence Klubu za starou Prahu a umělců Jakuba Arbesa, Aloise Jiráska a Maxe Švabinského. Přesto se však hřbitov nezachoval do dnešních dní celý. O část plochy byl připraven při rozšíření Plzeňské ulice v letech 1927 a 1953.

V souvislosti s Mozartovými oslavami v roce 1956 byly na hřbitově obnoveny symbolické hroby jeho přátel a hostitelů - manželů Duškových. V této době vzniká i návrh na pietní úpravu Malostranského hřbitova na Památník národních buditelů. Ze záměru však nakonec sešlo. V roce 1958 je hřbitov i s kostelem Nejsvětější Trojice prohlášen za kulturní památku. Od roku 1989 o něj příkladně pečuje příspěvková organizace Magistrátu hl. m. Prahy - Správa pražských hřbitovů, na průzkumy hřbitova a opravu vybraných náhrobků věnuje prostředky i městská část Praha 5.

Ze známých osobností na hřbitově spočívají stavitelé Krištof a Kilian Ignác Dienzenhofferové, malíř Adolf Kosárek, rodina Mánesů, rodina sochařů Platzerů, hudebníci Václav Tomášek, Giovanni Punto, Jan Vitásek, Josef Hrabě či spisovatel Gustav Pfleger-Moravský.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Praha5.cz

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Smíchovskou lávku dostalo město od Prahy bezúplatně

13:05 Mladá Boleslav: Smíchovskou lávku dostalo město od Prahy bezúplatně

Smíchovská lávka, jejíž část loni Mladá Boleslav zachránila před sešrotováním, je nyní oficiálně maj…