Rumburk: V Loretě se pilně restaurují malby

13.08.2011 19:06

Do původní krásy se v průběhu srpna vrací malby v ambitu Lorety v Rumburku. Restaurátorské práce probíhají v objektu Svatých schodů od roku 2008. Kompletně budou dokončeny v roce 2012, kdy dojde k znovuvysvěcení poutního místa. Obnovu rumburské Lorety ve výši 910 tis. Kč v roce 2011 podpořil také Ústecký kraj.

Rumburk: V Loretě se pilně restaurují malby

Restaurátorské práce zde potrvají do začátku září. Návštěvníci mohou restaurátory pozorovat přímo při činu v barokním objektu Svatých schodů z 18. století, který je součástí křížové chodby. Obnovy se dočkají nástropní a nástěnné malby i dřevěná balustráda. Na původní místo bude nainstalována zachráněná unikátní sochařská výzdoba.

O celkovou záchranu barokního skvostu severních Čech usiluje od roku 1996 vlastník objektu, Římskokatolická farnost-děkanství Rumburk. Obnova zatím přišla na 22 mil. Kč. Svaté schody symbolizují schodiště v domě Piláta Pontského, římského místodržitele v Judsku, po kterém vystoupal pro rozsudek smrti Ježíš Kristus. Originální mramorové schody byly do Evropy přivezeny během křížových výprav a jsou dnes uctívány v Římě v bazilice v Lateráně.

„V Rumburku byl objekt Svatých schodů dokončen roku 1770. Stupňů Svatých schodů je osmadvacet a k oltáři v kapli Kalvárie se po nich vystupuje po kolenou. Kovové křížky na Svatých schodech označují místa s uloženými relikviemi osmnácti světců. Po stranách schodiště byly umístěny dřevěné sochy vysmívajících se židovských obchodníků a římských vojáků od malíře a sochaře Eliase Dollhopha z Horního Slavkova," vysvětluje páter Jozef Kujan SDB ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.

Dokončené restaurátorské práce se návštěvníkům oficiálně představí v sobotu 17. září 2011 při tradičních Loretánských slavnostech. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na původní výraznou barevnost dřevěné balustrády - na zdobené zábradlí budou umístěny barokní sochy. Ty dotvoří celý příběh o Ježíšovi, který Svaté schody s kaplí Kalvárie vyprávějí. Od roku 2008 do letošního roku došlo v objektu Svatých schodů k opravě fasády, restaurování výmalby a sochařské výzdoby. Provedeny byly práce za téměř 3 mil. Kč.

Rozlehlým, celoročně přístupným loretánským areálem v Rumburku ročně projde na 7 tisíc návštěvníků. Kromě klasických prohlídek jsou pro ně připraveny stálé výstavy o historii Lorety, kapucínského kláštera a loretánského podzemí. V křížové chodbě se odehrávají krátkodobé výstavy a v přilehlém kostele sv. Vavřince koncerty. Právě proto je kaple zařazena do výběru na webu Vybraných sakrálních památek Ústeckého kraje http://www.sakralnipamatky.cz/78-loretanska-kaple-rumburk.html.

Kromě Ústeckého kraje obnovu Lorety podpořily Ministerstvo kultury ČR, Město Rumburk a Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk.

Loreta v Rumburku:

Loreta v Rumburku patří svou štukovou a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice. Architektonicky cenná vnější schrána loretánské kaple Panny Marie je barokní kopií italského renesančního originálu. Předmětem úcty poutníků je Svatá chýše, dům Panny Marie v Nazaretu, v němž došlo ke Zvěstování o narození Spasitele, byl vychován Ježíš a žila Svatá rodina. Svatou chýši v Rumburku nechal podle projektu významného architekta Johanna Lucase Hildebrandta z Vídně postavit majitel panství kníže Anton Florian z Liechtensteina. K vysvěcení loretánské kaple došlo 15. 9. 1707. Spolu s ambitem s bohatou nástropní výmalbou ze života Panny Marie a Ježíše Krista, objektem Svatých schodů (Scala sancta) a kostelem sv. Vavřince byla součástí areálu kapucínského kláštera (dnes městská knihovna).

Rumburská Loreta s milostnou sochou Černé madony loretánské (1694) byla významným mariánským poutním místem pro oblast severních Čech a Lužice. Od roku 1950, po zrušení rumburského kapucínského kláštera, se zde nadále konaly mše svaté, Loreta byla pro běžné návštěvníky přístupná jen příležitostně a trpěla dlouhodobou neúdržbou. Roku 1964 byla prohlášena za nemovitou kulturní památku. Od roku 2007 jsou památkově chráněny rovněž čtyři oltáře v ambitu. Loretánský areál je od roku 1995 vyhledávaným cílem návštěvníků z České republiky a zahraničí. Od roku 1996 je obnovován, od roku 1999 z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR.

Památkově chráněný objekt je přístupný celoročně od úterý do soboty, v dubnu až říjnu mezi 10. až 17. hodinou, od listopadu do března mezi 9. až 16. Po celý rok se v přilehlém ambitu a kostele sv. Vavřince konají příležitostné mše svaté, výstavy, koncerty a doprovodné kulturní akce. K dispozici jsou tři stálé expozice „Historie Lorety v Rumburku (1707-2007)", „Loretánské podzemí v Rumburku" a „Kapucínský konvent v Rumburku (1683-1950)".

Připravila: Klára Mágrová, koordinátorka projektů ŘKF Rumburk a Jiříkov

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: azz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

20:27 Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

Neřešte úřední hodiny a neztrácejte čas u přepážky. Mějte místní poplatky jednoduše pod kontrolou a …