Seďa (ČSSD): Do daňového ráje, nebo do Evropy

15.05.2010 19:16

Pravice zapomíná, že krizi způsobily pravicové vlády tím, jak snižovaly daně a lhaly.

Seďa (ČSSD): Do daňového ráje, nebo do Evropy

Ostrá předvolební kampaň české pravice se opírá pouze o jedno základní ekonomické téma. A tím je zadlužování České republiky. Přitom se straší Řeckem, Portugalskem či Španělskem. Jaksi mimochodem pravice zapomíná, že do problémů je přivedly pravicové vlády tím, jak snižovaly daně a lhaly. Připomíná mi to paralelu páně Kalouska, který zapříčinil spolu s Topolánkovou vládou nejvyšší dluh ČR v její novodobé historii, ale najednou má to nejlepší řešení na řešení ekonomické krize a na snížení státního dluhu. Již se tolik nehlásí k tomu, že  za vlády ČSSD byl veřejný dluh pod 3% HDP a nyní dosahuje téměř 7% HDP.

Dále čtěte:

Daně nejsou překážkou růstu, daně jsou jeho podmínkou. Tedy takové daně, které zajistí fungování všech institucí a procesů nutných pro kvalitní podnikatelské prostředí. Vždyť cílem hospodářské politiky každého státu je přispívat k hospodářskému růstu, k růstu životní úrovně každé domácnosti a k příznivějšímu podnikatelskému prostředí. Příznivé podnikatelské prostředí je pravicovými ekonomy, politiky a médii ztotožňováno téměř výhradně s daňovým zatížením. Daně korporátní údajně snižují investiční schopnost a daně personální zvyšují cenu práce. The World Competiveness Scoreboard sleduje investiční atraktivnost ve všech zemích. A ejhle zde je Česká republika až na 32 místě. A to nejen za USA, ale i Dánskem, Holandskem, Švédskem, Rakouskem či Německem. Proč je tomu tak, když v těchto zemích je míra zdanění daleko vyšší než v naší zemi? Nebo je to trochu jinak a mnohem důležitější roli hrají jiné faktory?

Investiční atraktivnost zahrnuje nejen celkovou míru zdanění, ale i kvalitu infrastruktury, sociální smír ve společnosti, kvalifikaci pracovní síly, kvalitu a dostupnost zdravotní péče, koupěschopnost domácích obyvatel či funkční a nezkorumpovanou státní a veřejnou správu. Většinu těchto nákladů nesou veřejné rozpočty a zdroje ze solidárního pojištění. Jestliže výše uvedené faktory investiční atraktivity mají evidentně větší roli než výše daňové sazby, je nutno stanovit daně tak, aby tyto náklady, při nezbytné efektivitě a úspornosti, pokryly.

Takže je otázkou, zda se ČR po volbách přiřadí spíše k zemím řazených do daňových rájů, kde je nízké zdanění, ale budoucí ekonomický vývoj velmi nejistý. Nebo půjde standardním demokratickým a hospodářským vývojem států západní Evropy, kde vyšší daně stimulují investiční atraktivitu a zvyšují životní úroveň drtivé většině obyvatel. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: antoninseda.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…