Hašek (ČSSD): Škrtání. Tupá účetní operace. Kdo to řekl?

15.12.2010 18:54

Projev na 9. schůzi PS PČR dne 15.12.2010

Hašek (ČSSD): Škrtání. Tupá účetní operace. Kdo to řekl?

Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, pane předsedo vlády, vážení ministři, vážené kolegyně poslankyně, vážení kolegové poslanci. Dovolím si začít takovým malým kvízem a konkrétně citací jednoho výroku. Zatím jsou předkládány pouze účetní škrty. To není žádná náročná operace, tam nemusíte vyvíjet žádnou kreativitu, žádné přemýšlení. To je v podstatě tupá účetní operace. Ale kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon, ten je zatím nulový.

Dámy a pánové, hádejte, kdo je autorem tohoto výroku: a) David Rath, b) Michal Hašek, c) za mými zády se hlásící Petr Nečas. Ano, slyšíte správně, c) je správná varianta. Tento výrok na adresu připravovaného státního rozpočtu řekl premiér naší země, předseda vlády České republiky Petr Nečas.

Od srpna letošního roku, kdy tento výrok zazněl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes, uplynuly už řádově čtyři měsíce a pohled na návrh státního rozpočtu nám říká, že za tuto dobu se v charakteristice připravovaného návrhu rozpočtu nic nezměnilo. Pan Nečas měl ve svém nezvykle upřímném postoji pravdu. Tento rozpočet je rozpočtem tupých účetních škrtů.

Čekal jsem, že se vláda pokusí vydat cestou poctivějšího rozpočtu, rozpočtu, který bude šetrný a spravedlivý ke všem společenským a příjmovým skupinám, rozpočtu, který by vedl k ekonomice alespoň s určitou morálkou a jasnými pravidly pro všechny. To se bohužel, dámy a pánové, nestalo.

Zásadních problémů má rozpočet mnoho. Klíčovým je podle mě evidentně chybně nastavená prognóza růstu HDP. Ministerstvo financí počítá a rozpočet staví na předpokladu růstu HDP ve výši 2,3 %. Česká národní banka ve svém posledním odhadu uvádí růst pouze 1,2 %. Mám pocit, že už jsme to tady všichni jednou zažili. V návrhu rozpočtu pro rok 2009 tehdejší ministr financí - shodou okolností i současný ministr financí - pan ministr Kalousek počítal s růstem HDP 4,8 %, přestože Evropa a okolní svět upadaly do ekonomické krize a všichni věděli, že tento odhad už není reálný. Na místo plánovaného třicetosmmiliardového schodku státního rozpočtu pak bylo v roce 2009 dosaženo obludných více než 200 mld. Kč schodku státního rozpočtu. Bohužel, mám vážnou obavu, že podobně tomu bude i v navrhovaném rozpočtu pro rok 2011.

Myslím, že stačí porovnat jenom dvě čísla. Za prvé už zmiňovaný rozdíl v odhadu růstu HDP mezi Ministerstvem financí a Českou národní bankou a stejně tak znepokojivý odhad spotřeby domácností. Ministerstvo financí počítá s dvouprocentním růstem, Česká národní banka uvádí pouze 0,4 % růstu spotřeby domácností. Rozdíly v těchto číslech jsou, dámy a pánové, zásadní, a jsem přesvědčen, že budou mít vliv na reálnou skutečnou výši deficitu státního rozpočtu. Rozdíl v případě spotřeby domácností totiž znamená výpadek příjmů státu ve výši zhruba 20 mld. Kč, a to na výběru daně z přidané hodnoty, spotřebních a dalších daní. A tak se ukazuje, že současná vláda a pan ministr financí jsou experty na vytváření rozpočtů, které nakonec vždycky dopadnou poněkud jinak.

Pan ministr věděl, že nemůže dosáhnout schodku zmiňovaných 35 mld. Kč v roce 2009. A myslím si, že ve skrytu duše pan Kalousek dobře ví, že ani v roce 2011 nemůže dodržet schodek, který je plánován ve výši 135 mld. Kč. A není to jenom proto, že to teď z této lavice říká opoziční poslanec Michal Hašek, ale vycházím především z prognózy České národní banky. Už rovnou nyní si kvůli snížené spotřebě domácností můžete k plánovanému deficitu připočíst zhruba dalších 20 mld. Kč.

Škrty vlády v předloženém návrhu rozpočtu škrtí českou ekonomiku a české domácnosti. Je jasné, že navržený rozpočet České republiky zpomalí českou ekonomiku. Seškrtáváte platy lidem, lidé také nevidí žádné jasné kontury budoucích reforem, a nevidí ani jejich konec. Ke strachu lidí pak stát ještě navíc škrtá investice, které v ekonomicky obtížných časech pomáhají přežívat firmám a také udržují zaměstnanost, dávají lidem práci. A tak se stačí podívat do některých kapitol státního rozpočtu. Investiční výdaje obecně klesají o více než 10 mld. Kč. Když se podíváte jenom do kapitoly doprava, tak výdaje na dopravu klesají o více než 35 %. Výdaje do stavebnictví, průmyslu a služeb klesají o téměř 30 %. Jsem přesvědčen, že to jsou záměry, které jsou škodlivé pro Českou republiku a její ekonomiku. Přímo ohrožují životaschopnost motoru a srdce ekonomiky, průmyslu a stavebnictví.

Rozumné vlády dávají firmám práci, protože chápou multiplikační efekty investičních opatření. Chápou, že je lepší lidi udržet v práci než jim vyplácet podpory v nezaměstnanosti. Bohužel současná vláda to nevidí a chce se proškrtat až k propadu české ekonomiky, našich firem a tedy i práce. Jestli bylo záměrem navrhovaného rozpočtu, pane premiére a pane ministře, prostřednictvím pana předsedajícího, udusit zárodek ekonomického oživení, pak vám musím blahopřát. To se vám skutečně s tímto rozpočtem podaří. Nejenom, že to nepovede k oživení, ale před zavedením škrtů odhadovala Česká národní banka růst HDP o procento vyšší než nyní. O několik desítek miliard korun vybere vláda méně na daních. A jednoduché počty jednoduše říkají: kdyby vláda neudělala nic, neškrtala mzdy státním zaměstnancům, tak z hlediska vlivu na schodek státního rozpočtu by fakticky hospodaření veřejných financí dopadalo velmi podobně.

Na závěr to nejtragičtější. Nejen, že jde o nemorální zásah do ekonomiky, ale i z hlediska úspor a budoucího snižování schodku se bohužel míjí účinkem.

Další katastrofou, se kterou přichází vláda v tomto návrhu státního rozpočtu, je čerpání evropských fondů.

Jako člověk, který reálně pracuje v regionech a pohybuje se v oblasti poskytování dotací z evropských fondů, nechápu nezájem a určitou liknavost vlády při čerpání evropských fondů. My tady hovoříme o miliardách, možná desítkách miliard korun, které vláda bere policistům, hasičům, zdravotníkům a dalším státním zaměstnancům, a přitom vláda nijak neakcelerovala růst tempa čerpání peněz z evropských fondů. Ty bohužel leží ladem a některé možná dokonce bude muset Česká republika vracet. Tyto peníze začínají propadat, český stát, regiony, naše firmy a neziskové organizace si na ně bohužel díky špatné vládní politice už do budoucna nesáhnou. Přitom jsou to v současné době ty nejlevnější peníze, které můžeme v rámci české ekonomiky na veřejné investice použít. Vláda vedle toho snižuje kofinancování.

A teď největší ostuda, boj s korupcí. Bylo to zaklínadlo všech stran před volbami do Poslanecké sněmovny. Sama tato vláda si dala do svého názvu, do svého přívlastku, vedle vlády rozpočtové odpovědnosti také to, že je vládou boje s korupcí. Jak to vypadalo v praxi, jsme viděli dnes ráno. Stačily čtyři nebo pět hodin a musel rezignovat jeden z členů vlády, protože na jeho resortu prokázala média rozsáhlou korupci. Korupci, která je možná spojena i s financováním jedné z koaličních vládních stran.

Přitom ten, kdo by opravdu chtěl, tak může najít už fungující vzory v rámci České republiky, kde je možné, třeba v Ostravě u kolegy primátora Kainara, najít systém transparentních elektronických centrálních nákupů z veřejných peněz města, které jenom za první rok fungování snížily náklady až o 30 %. Já jsem přesvědčen, že vláda nemusí rok nebo dva složitě projednávat pravidla a hledat nové metody. Stačí takové systémy převzít a začít je uplatňovat na jednotlivých resortech.

Jsme přesvědčeni, že by odhadem takováto centralizace a elektronizace zadávání veřejných zakázek mohla přinést úsporu až 20 mld. Kč. Dvacet miliard, které by znamenaly, že byste nemuseli, dámy a pánové z vládní koalice, snižovat mzdy ve veřejném sektoru, že byste nemuseli brát rodičovské příspěvky, že byste nemuseli brát lidem podporu na stavebním spoření. Pouze by stačilo, kdybyste i vaše vlastní líbivé předvolební sliby převedli do praxe.

Jsem přesvědčen, že i česká ekonomika si zaslouží, aby fungovala na principu určité - řekněme - morální ekonomiky, tedy ekonomiky, kde se nekrade. Na to téma si zvlášť po dnešku udělejte, prosím, ve vládní koalici důkladný seminář. Morální ekonomika, která by pomáhala svým firmám a pomáhala by jejich zaměstnancům. Morální ekonomika, ve které funguje sociální smír, kde se nerozevírají nůžky mezi jednotlivými společenskými a příjmovými skupinami. Morální ekonomika, kde by fungovalo spravedlivé progresivní zdanění, tak, jak je tomu v celé vyspělé západní Evropě.

Bohužel, nic z toho, o čem jsem hovořil, jsem v navrhovaném státním rozpočtu nenašel.

Na závěr opět připomenutí citace pana premiéra: Není to žádná náročná operace. Nevyvíjíme žádnou kreativitu a žádné přemýšlení. Je to v podstatě jen tupá účetní operace. Kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon, ten je zatím nulový.

A právě proto, že váš výkon je nulový, dámy a pánové, tak nepočítejte s hlasy sociálních demokratů pro tento návrh státního rozpočtu.

Děkuji za pozornost.

Dále čtěte:
Filip (KSČM): Komunistická strana Číny na rozdíl od ODS podporuje podnikání

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Hašek

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

10:14 Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině a tamní mobilizaci.