Premiér Nečas: Ekonomickou krizi nelze vysedět

12.01.2011 12:24

Sociální demokraté a někteří levicoví intelektuálové obviňovali po volbách pravici, že strašila Řeckem. Dokonce používali termín "řecká lež".

Premiér Nečas: Ekonomickou krizi nelze vysedět

Chtěli tak demonstrovat, že ekonomická realita v Evropě není tak vážná a není důvod k razantním úsporám a reformám. Jaká je realita?

Počet vyspělých evropských zemí, které se dostávají do vážných ekonomických problémů, se naopak stále rozšiřuje. Pociťují tak důsledky své nezodpovědné politiky, což se odráží i na stabilitě eurozóny. Došlo ke zhoršení ratingu Maďarska, Irska a Portugalska a zhoršení výhledu Slovinska. Vážné problémy mají i Belgie, Španělsko a Itálie. Kritická je nadále situace v Řecku.

Nenechme se zmást socialistickou lží

Podle nedávného vyjádření prezidenta Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta by vlády měly být ve svých fiskálních reformách mnohem ambicióznější. Banka nemůže podle něho nahradit zásahy nezodpovědných vlád jednotlivých zemí. Nenechme se tedy zmást nikoli "řeckou", ale "socialistickou" lží. Evropské vlády, ať už pravicové nebo levicové, musejí tvrdě pracovat na eliminaci ekonomické krize. Finanční trhy jsou neúprosné a jakékoli signály o nestabilitě a neschopnosti vlád odpovědně řešit ekonomické problémy tvrdě potrestají.

Je v zájmu této země, aby vláda naplnila mandát daný ve volbách a uskutečnila strukturální reformy. Občanští demokraté budou podporovat pouze proreformní, nikoli údržbářskou vládu, která by se této odpovědnosti populisticky vyhýbala.

Nejdůležitější výzvou je důchodová reforma

Pozitivní jev nejrychleji se prodlužující střední délky života v rámci celé Evropy je u nás doprovázen poklesem podílu ekonomicky aktivních lidí. Čeští penzisté jsou přitom extrémně závislí na státem organizovaném průběžném systému. Dosahuje 95 procent jejich čistých příjmů. Má-li být seniorům v budoucnosti zajištěno důstojné stáří, nevystačíme pouze s tímto průběžným systémem a budeme muset individuálně více spořit.

Nedojde-li k reformě a tím ani k obratu ve finanční udržitelnosti systému, kolapsu lze předejít pouze razantním zvýšením věku odchodu do důchodu, dalším zvýšením sociálních odvodů, které jsou již nyní jedny z nejvyšších na světě, nebo výrazným snížením důchodů na hranici chudoby. Tomu chceme předejít.

Reforma se bude týkat pouze lidí mladších 40 let. Pokračovat musí parametrické změny v průběžném systému. Navrhujeme postupně prodlužovat minimální povinnou délku pojištění a zvyšovat věk odchodu do důchodu v závislosti na vývoji střední délky života. Valorizace penzí musí probíhat automaticky bez možnosti ovlivnění vládou. Navrhujeme postupně změnit její výpočet tak, aby odrážela spotřební koš důchodců.

Poučné příklady ze zahraničí

V souladu s návrhy Bezděkovy komise a NERV podporujeme diverzifikaci v důchodovém systému a vedle průběžného systému chceme vytvořit druhý, fondový pilíř. Příklady ze zahraničí jsou pro nás poučením. Hlavní problém spočíval v tom, že na Slovensku, v Maďarsku i Polsku vyvedli příliš velké procento sociálního pojištění do fondového pilíře (cca 7 až 9 procent) a nezvládli financování transformačních nákladů. Krize pak prohloubila deficity důchodového systému na neúnosnou úroveň. Nám něco takového nehrozí, protože chceme z pojištění vyvést maximálně polovinu toho, co tyto země (3 až 4 procenta). Celkový objem zhruba 6 procent vyvedených do fondového systému by byl doplněn individuálními vklady nebo státní podporou. Bez doplňkových zdrojů se budou rozevírat nůžky mezi příjmy seniorů a ekonomicky aktivních lidí.

Nadále bude dominantní složkou důchodů státní průběžný systém, strašení privatizací důchodů levicí je nesmyslné. Jeden z fondů navrhujeme státní s konzervativní investiční strategií, abychom zmírnili obavy části občanů o svoje vklady. Debatu povedeme o tom, zda toto spoření má být dobrovolné, či povinné. ODS preferuje dobrovolné spoření, ale za určitých podmínek jsme ochotni přistoupit i na druhou variantu.

Důchodový systém musí být spravedlivější v souladu s nálezem Ústavního soudu. To předpokládá větší diferenciaci výše důchodů podle příjmů. U odvodů chceme snížit stropy na trojnásobek průměrné mzdy jako krok podporující zásluhovost důchodů.

Zamýšlíme snížit vedlejší náklady práce snížením odvodů na sociální zabezpečení o několik procent. Výpadek příjmů by byl kompenzován především sbližováním až sjednocením sazeb DPH a výnosy z dividend a privatizací. Jak bude vypadat výše DPH, to závisí právě na míře snížení odvodů.

O reformách povedeme v koalici v následujících týdnech věcnou diskusi. Žádný ministr si nemůže dovolit luxus, že pošle do parlamentu návrh neprojednaný v poslaneckých klubech. Chceme také jednat s opozicí a tripartitou. Reformy však musí být smysluplné a já věřím, že se nakonec na takové podobě dohodneme.

RNDr. Petr Nečas, předseda strany, člen regionální rady, místopředseda oblastního sdružení a předseda vlády, poslanec PČR

Publikováno v Lidových novinách

Více:
Nečas Johnovi zatím komisi nezrušil. Policejní prezident se bude hledat dál

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

8:06 Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

V těchto květnových dnech si opět připomínáme konec 2. světové války v Evropě a definitivní porážku …