Chládek (ČSSD): Plošné testování žáků není všelékem

27.01.2011 4:35

Reakce na zamýšlenou koncepci základního školství ministra Josefa Dobeše.

Chládek (ČSSD): Plošné testování žáků není všelékem

Testování žáků 5. a 9. tříd je podle senátorů ukvapená odpověď ministra Dobeše na srovnání žáků zemí OECD, podle kterého se čeští školáci zhoršili nejvíce ze všech. Podle místopředsedy senátního výboru Marcela Chládka (ČSSD) přijde projekt malé maturity, který ovšem nespasí české školství, na další stovky milionů korun. Naopak ukvapené zavedení plošného testování může našemu školství ještě více uškodit. Příkladem může být Velká Británie, kde došlo v roce 2008 k opuštění tohoto systému, hlavním důvodem byly negativní vlivy, které přineslo masivní testování.

„Plošné testování není všelékem. Zaklikávání odpovědí na počítači nedokáže změřit to, jak se děti umí vyjadřovat, jakou mají slovní zásobu nebo jak plynule umí číst. Už tak mají učitelé na rozvoj individuálních dovedností žáků ve škole omezený prostor a po zavedení malé maturity se toto dostane na úplný okraj zájmu," předvídá kritik rychlého řešení Marcel Chládek.

Senátoři chtějí veřejné slyšení

Chládek také varuje před rychlým zavedením testů bez důkladné diskuse s odborníky na danou problematiku. Podle místopředsedy Marcela Chládka je malá maturita řešení pro řešení, které vzniklo v rekordně krátké době bez rozsáhlejší diskuse s odborníky. Petici proti plošnému testování žáků už podepsalo na 1200 předních českých odborníků, které teď chtějí senátoři přijmout při veřejném slyšení.

„V západních zemích změna vzdělávací politiky probíhá i několik let a než spatří světlo světa, tak projde stovkami diskusí a připomínek. Vzdělávání by mělo mít koncepci od mateřské školy po univerzitu. Také bez jasně nastavených standardů je plošné testování bezzubé," upozorňuje na úspěšné modely ze zahraničí Chládek. Od nich bychom se podle senátora měli také při řešení klesající úrovně znalostí žáků odpíchnout.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátor Svoboda: Pietní míst hrdinů Pražského povstání připomíná interaktivní mapa

9:15 Primátor Svoboda: Pietní míst hrdinů Pražského povstání připomíná interaktivní mapa

V těchto dnech si hlavní město opět připomíná povstání, které jej osvobodilo z nacistického područí.…