Ministr Kalousek: Daňové úniky v oblasti DPH jsou pět až osm miliard ročně

26.01.2011 12:36

Projev na 4. schůzi Senátu dne 26.1. 2011

Ministr Kalousek: Daňové úniky v oblasti DPH jsou pět až osm miliard ročně

Děkuji za slovo. Pane předsedo, dámy a pánové, novela zákona o DPH, která rozhodně nemá ambici v tuto chvíli měnit jakékoliv parametry, tedy hlavně sazby daně z přidané hodnoty, je předkládána ze dvou základních důvodů. Tím prvním důvodem je implementace směrnice, která se týká osvobození od daně při dovozu zboží a otázka týkající se místa plnění služeb. Povinnost implementace už proběhla, byli jsme povinni k 1. lednu 2011, a vzhledem k tomu, že je stále ještě leden, tak je to relativně únosná lhůta.

Druhý důvod je z pohledu ministra financí závažnější. Je to snaha co nejvíc čelit daňovým únikům v oblasti daně z přidané hodnoty. S daňovými úniky samozřejmě zápasí celá Evropa. Některé země mají o něco větší problémy s přímými daněmi, daně z příjmu. Nechci říci, že u nás to problémy nedělá, i tam jsme zesílili aktivitu. Já jsem velmi záhy po svém nástupu pořídil nový monitorovací systém, který díky mezinárodním smlouvám o spolupráci, které máme v Evropě, a nejenom v Evropě, umožňuje daleko snáze dohledávat daňové nedoplatky, nepřihlášené peníze a za nimi stojící osoby. Nicméně přes toto úsilí je neskonale větší problém pro ČR v oblasti daně z přidané hodnoty, řekl bych až o řád větší. A tam si dovolujeme odhadovat úniky, byť se odhadují špatně, ty nejkonzervativnější odhady hovoří o pěti až osmi miliardách ročně. Já osobně se domnívám, že to bude ještě o něco horší.

Je tedy naprostou povinností ministerstva financí zesílit všechny nelegislativní nástroje a vedle toho hledat všechny dostupné legislativní nástroje, jak současné praxi zamezit.

V této novele předkládáme dvě základní změny. První změnou je tzv. reverse charge, nebo chcete-li režim přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění, na konečného odběratele.

Šestá směrnice umožňuje tak učinit v některých komoditách, kde jsou identifikovány podvody při řetězových přeprodejích zboží, a šestá směrnice tedy umožňuje toto aplikovat na zlato, šrot, emise skleníkových plynů, stavební a montážní práce.

Zlato už je součástí našeho právního řádu a my vám teď navrhujeme zavést to na všechny tyto ostatní komodity, kde skutečně identifikujeme významné daňové úniky. Mimořádně vynalézavými se Češi ukázali zejména v otázkách emisních povolenek. Tam si myslím, že máme evropský titul, protože jsme jako první vynašli způsob, jak okrádat stát o DPH při obchodu s emisními povolenkami. I tam navrhujeme tento režim, který vlastně podvody při řetězových přeprodejích vyloučí.

S lítostí musím konstatovat, že jsem v PS musel požádat, aby byla vypuštěna ta nejdůležitější komodita, a to jsou pohonné hmoty. Největší objem daňových úniků registrujeme právě u pohonných hmot při řetězových přeprodejích.

Nicméně pohonné hmoty nejsou komoditou, kterou nám umožňuje 6. směrnice EU. Proto můj předchůdce Eduard Janota již v únoru 2009 Evropskou unii požádal o výjimku. Já jsem vedl a vedu velmi intenzivní diplomatická jednání ve snaze této výjimky dosáhnout, protože si myslím, že pro ČR je velmi důležitá. Nicméně Evropská komise eviduje mnoho výjimek podobného typu, chce je řešit najednou, což má jistou logiku. Tím pádem dodnes vyjádření Evropské komise nemáme a proto nemůže být ani součástí této novely. Nicméně pokud se nám ji podaří získat, budu neprodleně iniciovat novelu, kde zejména pohonné hmoty budu žádat, aby Parlament podrobil stejnému režimu. Zatím v legislativní části s podvody údajně z přidané hodnoty lze bojovat pouze nástrojem, který šestá směrnice umožňuje, a to je tzv. ručení, kdy šestá směrnice umožňuje členským státům, aby na základě své volné úvahy umožnily legislativně zakotvit ručení za daň vůči odběrateli, který věděl, věděti mohl, muselo mu být jasné, že odebírá zboží, které je zatíženo podvodem u DPH, například že se nafta prodává hluboce pod burzovní cenu.

Tady jsme i ve veřejném prostoru, v médiích byli adresáty velmi častých námitek, že to může znamenat šikanu pro ty poctivé a doměřování daně tam, kde si prostě finanční úředník postaví hlavu a řekne, ne, vy jste věděli a věděti mohli, a teď vám tedy předepisujeme ručení za vašeho dodavatele. Ujišťuji, že nic takového se v běžné praxi stát nemůže. Kdyby platil bývalý zákon o správě daní a poplatků, tak bych tuto obavu možná sdílel také. Nicméně nový daňový řád zcela důsledně trvá na tom, že jakákoliv doměrka u přímých nebo nepřímých daní je podmíněna důkazním břemenem státu, nikoliv poplatníka. Finanční úřad musí prokázat. Neprokáže-li, tak i kdyby si byl tisíckrát jist, prostě doměřit nemůže. Důkazní břemeno jednoznačně leží na straně finančního úřadu. Proto nemůže dojít k šikaně poctivého. Nicméně čas od času to může vést k postižení toho nepoctivého, a stojí to za to.

Polovina zemí EU už to zavádí, ty ostatní o tom vážným způsobem uvažují. Jsem přesvědčen, že do dvou let to mají všechny, protože s DPH se opravdu, ale opravdu trápí celá Evropa.

Abych také řekl něco příjemného, co tato novela přináší. Přináší jistou úlevu pro ty, jimž nebylo zaplaceno, přesto museli odvést DPH. Tato novela dává právo požádat si o vrácení DPH u těch faktur, které nebyly zaplaceny a které byly vystaveny nejméně šest měsíců před tím, než ona společnost, která nezaplatila, vyhlásila úpadek. Tam je samozřejmě negativní rozpočtový dopad. My to odhadujeme na 300 až 400 mil. Kč ročně, snížení příjmů státního rozpočtu. Ale nemyslíme si, že by to byly mravné peníze, protože to jsou prostředky, které stát dostal za plnění, které nikdy neproběhlo, a víme, že už někdy neproběhne. To jsou peníze, které by měl vrátit.

Děkuji vám za pozornost a prosím o schválení této novely.

 

Více:
Ministr Kalousek: Každé rozhodnutí finančního úřadu musí být odůvodněno

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…