VV: Podaří se zachránit komplex koželužny v hradeckých Kuklenách?

13.02.2011 6:36

Pozoruhodný, kulturně a historicky cenný. Takový je areál bývalé koželužny v Hradci Králové - Kuklenách. Bohužel však hrozí tomuto komplexu z 19. století zánik. Proto Věci veřejné vyzývají ke spolupráci na záchraně tohoto architektonického díla.

VV: Podaří se zachránit komplex koželužny v hradeckých Kuklenách?

Jako mnohé podobné případy i příběh koželužny má svou historii. Již před několika lety podepsalo město smlouvu o smlouvě budoucí kupní s firmou EUBE. V průběhu přípravy realizace luxusního rezidenčního a administrativního projektu měly být firmě prodány rozsáhlé pozemky bývalé koželužny za 12 milionů korun. Firma EUBE se však dostala do insolvence a její závazky převzala její dceřiná firma Obytný komplex Kollárova. Nástupnická firma měla pokračovat v záměru, ale nestalo se.
Výsledkem je, že město Hradec Králové, jako majitel nemovitosti, musí rychle řešit havarijní stav svého majetku. Dokonce vážně uvažuje o demolici na jaře roku 2011, zahájil totiž řízení o odstranění staveb. S největší pravděpodobností hrozí to, že přijdeme o cenný doklad historického vývoje městské části Kuklen, kterých není mnoho. „Kukleny byly doposud jen přehlíženou a zanedbávanou okrajovou čtvrtí města. To se ale brzy změní. Kukleny mají pro Hradec obrovský přestavbový a rozvojový potenciál," zdůrazňuje význam městské části ing. arch. Jan Čížek. Svou část viny za zničení areálu ponese i bývalé vedení radnice. Bohužel vsadilo na „velkého hráče", který však přecenil své možnosti a neodhadl správně investiční záměr - opět drahé luxusní byty. K tomu přišla krize. Dalo by se s tím ještě něco udělat a alespoň zachránit historické budovy?

Tři kroky k záchraně
„Kuklenský komplex bývalé koželužny z roku 1881 má nezanedbatelnou historickou a architektonickou hodnotu. Nejen pro Kukleny, ale i pro celé krajské město. Její oživení by mohlo být pro Hradec přínosem i ve 21. století, " říká k možnosti záchrany areálu Jan Hrdina, krajský lídr VV. Firma EUBE ani její nástupnická společnost nesplnila svoje závazky a smlouvu o smlouvě budoucí je možné vypovědět. O tom bude nutné přesvědčit zastupitele města. Dalším nezbytným krokem bude stabilizovat technicky a staticky stávající cenné objekty a zabezpečit stavbu proti vstupu cizích osob. K tomu bude nutné zpracovat stavebně historický  průzkum a dokumentaci zajištění budov. Cena základního stavebně statického zabezpečení areálu nebude rozhodně větší než demolice, odvoz a uložení suti na skládky.

„Třetím krokem záchrany bývalé koželužny by mělo být vypracování architektonicko - urbanistické studie a to i na základě již provedeného stavebně historického průzkumu. Po schválení studie zastupitelstvem a připomínkách místních komunit, by čistopis studie sloužil jako podklad a zadání pro výběrová řízení na investora a následné kupní smlouvy," vysvětluje nutné kroky architekt Čížek. Město musí chtít a trvat na urbanistické a architektonické kvalitě, ne jen rychle prodat lukrativní pozemky a nemít možnost rozvoj města ovlivňovat. Z pohledu soukromého investora je to logické jednání, vždyť na prvním místě jde o ekonomické hledisko a zisk. Pak se však nemůžeme divit, že v nově budovaných obytných lokalitách chybí základní vybavenost, dětská hřiště, zeleň a podobně, hmotové řešení a výška zástavby neodpovídá charakteru dané lokality, např. stará a nová Třebeš. Cílem jakéhokoliv rozvoje města by měla být vyváženost jednotlivých složek rozvoje - harmonický rozvoj. Bez silné pozice města, to však ani do budoucna nebude možné. Toto je bohužel, až na pár výjimek, obecný stav v celé republice.

Šance pro malé firmy, živnostníky i rozvoj města
V případě koželužny v Kuklenách by určitě stálo za úvahu dát v tomto prostoru příležitost menším a středním firmám. Bydlení by nemuselo být hlavní funkcí, vyžadující změnu územního plánu a velké náklady spojené s vybudováním bytů v historických budovách. Ty ostatně byly postaveny k úplně jinému účelu. Spíše by zde mohly vzniknout zajímavé prostory Nového centra Kuklen - drobné služby, drobná výroba, administrativní plochy, menší obchody, ateliery, kulturní prostory pro místní komunity. Logicky by zde v těžišti zástavby vzniklo skutečné centrum Kuklen. Město by dokonce i na volných plochách mohlo levně postavit nové objekty bydlení pro mladé, potřebné a seniory. „Dobré bude zapojit do celého procesu přípravy a realizace místní občany a komunity. O dalším osudu koželužny chceme samozřejmě jednat i s představiteli města," doplnil Jan Zechovský, předseda hradeckého klubu VV:
Udělat první krok je vždy těžké, ale ukažme, že to myslíme s Kuklenami vážně. Je vždy těžší chránit, přestavovat, doplňovat, respektovat to, co vytvořily generace před námi. Pro naší identitu je to však v současném světě nezbytné. Výsledek jistě stojí za to.
 
Věci veřejné Hradec Králové

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: MPO posílí inovace, v nové výzvě je připravena miliarda korun

8:05 Ministr Síkela: MPO posílí inovace, v nové výzvě je připravena miliarda korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo II. výzvu aktivity Inovace Operačního programu Technologie…