Březina (KDU-ČSL): Reakcí na problémy japonských elektráren nesmí být protijaderná hysterie

15.03.2011 15:19

Slova o konci jaderné éry znamenají uvrhnout  EU do závislosti na dovozu ropy a zemního plynu z Ruska a nestabilních arabských států.

Březina (KDU-ČSL): Reakcí na problémy japonských elektráren nesmí být protijaderná hysterie

Evropský komisař pro energetiku G. Oettinger v reakci na problémy japonských jaderných elektráren na dnešek svolal jednání ministrů, národních expertů na jadernou energetiku, zástupců regulátorů a energetických firem. Zároveň prohlásil, že EU musí zvážit, zda je schopna se obejít bez jádra.

"Komisař Oettinger zbytečně panikaří. Problémy japonských elektráren mají být popudem k provedení bezpečnostní kontroly evropských jaderných elektráren a jejich evakuačních plánů, ale ne k náznakům protijaderné hysterie, která z jádra činí málem největší hrozbu lidstva", reaguje na prohlášení komisaře europoslanec Jan Březina, který je členem výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a právě před tímto výborem dnes Oettinger bude prezentovat výsledky jednání s národními experty.

Zpochybnění jaderné energetiky z úst eurokomisaře Březina přičítá i současné vnitropolitické situaci v Německu. "Pan komisař je členem německé CDU a ta se zejména v souvislosti s nadcházejícími zemskými volbami v Bádensku-Würtembersku ocitá pod stále větším tlakem ze strany Zelených", upozorňuje Březina s tím, že  podpora Zelených v této strategicky významné spolkové zemi dramaticky narůstá a může vést k tomu, že se rekordních 43 let trvající nepřetržitá vláda CDU v této spolkové zemi nachýlí ke konci. Navíc právě v Bádensku-Würtembersku se nachází jaderná elektrárna, v souvislosti s níž se dlouhodobě mluví o jistém bezpečnostním riziku.

"EU nyní musí zachovat chladnou hlavu a racionálně vyhodnotit bezpečnostní rizika a možné způsoby, jak je odstranit. Panický útěk od jádra by vedl pouze ke zvýšení závislosti na ropě a to by byl v situaci nestability mnoha arabských zemí teprve opravdový hazard s energetickou bezpečností Evropy", uzavírá Březina.

Více:
Macek (ODS): Za titulek „Světová atomová hysterie" chválím

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.