Svoboda (ČSSD): Sociální stát v 21. století má své místo

18.03.2011 11:45

Sociální stát - pojem tolikrát skloňovaný českou sociální demokracií a zároveň tolikrát zesměšňovaný českou pravicí.

Svoboda (ČSSD): Sociální stát v 21. století má své místo

Sociální stát ale v žádném případě není koncept ani mrtvý ani socialistický, potažmo komunistický či ultralevicový, jak se lidem snaží podsouvat někteří pravicoví politici a novináři. Vždyť v české tradici se vizí evropského sociálního státu zabýval už například Tomáš Garique Masaryk, který sociální otázku postavil také jako otázku „mravní".

Proti tomuto pojetí stojí po téměř sto letech nemravná arogantní politická alchymie současné pravicové vlády. A tak nám slovy legendárního Karla Kryla „demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, a my brbláme spolu u piva, jak brblali jsme vždycky..."

Jsem přesvědčen, že ČSSD by neměla sklouznout na úroveň pouhé věčně brblající opozice, která si nabubřele myslí, že je chytřejší než nejchytřejší.. Samozřejmě, že nesmíme být pasivní opozicí vůči tomu, jak (opět slovy Karla Kryla) „demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou, ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou..." Ale pozor, v žádném případě se nemůžeme tvářit, že jsme svatí, vždyť ani České straně sociálně demokratické se v minulosti nevyhnuly problematické případy, i ČSSD má své šrámy, z těch je třeba se poučit bez alibistického zametání problémů pod růžový koberec. V této souvislosti a při pohledu na pravou stranu politického spektra mi opět tanou na mysli Krylova slova jeho poslední rebelské písně: „Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů. Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem..." Ne! Politika ČSSD nesmí být o „korytářství", klientelismu a prospěchářství.

Musíme pokorně usilovat o to, co sociální demokracii dělá sociální demokracií, o respekt ke svobodě jednotlivců, o spravedlivý právní řád pro všechny občany, nejen pro potencionální voliče ČSSD (vždyť našimi zaměstnavateli jsou i ti, kteří nás sice nevolili, ale k volbám přišli) a s tím právě souvisí soudržnost a solidarita ve společnosti, což je jeden ze základních pilířů sociálního státu. Pokud chceme být moderní sociální demokracií, musíme umět oslovit nejen tradiční levicové voliče, musíme dokázat oslovit i mladou generaci, tzv. středové voliče a střední vrstvy.

Vždyť základní myšlenkou sociálního státu je svobodná šance pro každého, bez ohledu na věk, velikost majetku, na postavení, na míru úspěchu či štěstí, zdravotní či jiný stav, bez ohledu na vyznání, na politickou či jinou orientaci. A všechny tyto skupiny občanů a potencionálních voličů, našich zaměstnavatelů, by měly cítit vzájemnou solidaritu. Vždyť právě spolu s nimi můžeme všichni společně tvořit onen evropský model sociálního státu. V tomto duchu dělejme vše pro to, abychom mohli být hrdi na to, že jsme českými sociálními demokraty.

Více:
Sobotka pro rozhlas: Zákulisní dohody nebudou

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.