Laudát (TOP 09): Energetika před a po přírodní katastrofě v Japonsku

21.03.2011 20:41

Komentář předsedy pražské TOP 09 Františka Laudáta.

Laudát (TOP 09): Energetika před a po přírodní katastrofě v Japonsku

Křehkou nadstavbu živé přírody člověk v zásadě ovládl. Nikdo a nic nestojí nad člověkem. Jeho největším nepřítelem jsou jiní jedinci téhož druhu. Co člověk řídit a ovládat neumí, jsou přírodní živly, zejména síly, jejichž zdrojem jsou geologické interakce. Čerstvá katastrofa v Japonsku jasně ukázala, že tyto síly si pohrávají i s odolnými díly lidské civilizace jako s pověstnými sirkami. Dokáže si snad někdo reálně představit sílu, která hlavní japonský ostrov posune o 2.5 metrů a vychýlí osu planety o 10 stupňů?

Nejnovější katastrofa by rozhodně neměla diskreditovat jadernou energetiku. Jedno z největších zemětřesení zaregistrovaných v moderních dějinách elektrárny přežily v poměrně dobré kondici. Co je však závažný problém, došlo k devastaci podpůrných systémů, které jsou pro kontrolu nad jadernými technologiemi otázkou života a smrti.  Těmito podpůrnými systémy jsou chlazení a záložní zdroj elektrické energie. Je to celkem logické, protože  chladící systémy se bez elektřiny neobejdou.

Havárie v japonských jaderných elektrárnách však rozhodně další osudy jaderné energetiky ovlivní zásadním způsobem bez ohledu na skutečný rozsah katastrofy, jež aktuálně probíhá a jejíž rozsah ještě není znám. Už nyní jsou však na stole otázky výběru místa pro jaderné elektrárny. Je skutečně vhodné umisťovat je na pobřeží do těsného sousedství moří nejen z důvodu rizika vlny tsunami? Jak zvýšit odolnost podpůrných systémů chlazení a zálohování náhradního zdroje elektrické energie? A ve vzduchu visí ještě jedna nevyřčená otázka. Je vůbec vhodné, aby zařízení tohoto typu provozovala privátní společnost? Odpůrci samozřejmě namítnou, že chování provozovatele lze ovlivnit zákony, dozorem a provozními předpisy. Jenže z tiskových zpráv lze dovodit, že ne vždy provozovatel informoval příslušné orgány včas a v plné šíři.  Jestli by něco měla japonská vláda po zvládnutí aktuální krize udělat je důsledné prověření každé minuty, která po zemětřesení proběhla. Některé kroky by například ze strany obsluhy mohly přijít dříve, než se ve skutečnosti stalo. Chápu, že rozhodnout o odepsání zařízení za stovky miliard není lehké. Ale to může být zlomek toho, jak draho nás přijde likvidace následků. A lidské tragédie se navíc napravit nedají.

František Laudát
poslanec

Dále čtěte:
Kdyby Temelín stál tam, co Fukušima, nic by se nestalo, tvrdí Kocourek
Jaderná prohibice v Německu zdraží český proud
Augustin (SPOZ): Atom v Německu aneb není svět bez rizik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: top09.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): My likvidaci už tak znevýhodněného vinařství přihlížet rozhodně nebudeme

10:21 Schillerová (ANO): My likvidaci už tak znevýhodněného vinařství přihlížet rozhodně nebudeme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu zdanění tichého vína