Bělobrádek (KDU-ČSL): Vládo, srovnej krok s Guatemalou!

01.05.2011 15:12

Politický i hospodářský život v naší zemi nejvíce otravuje korupce. Jedná se o velmi dobře známou a detailně prozkoumanou nemoc celé české společnosti. Léky na ni ale existují. V neposlední řadě pomůže likvidace nástrojů usnadňujících korupci. Jedním z velmi mocných korupčních nástrojů jsou akcie na majitele.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Vládo, srovnej krok s Guatemalou!

Listinné akcie na majitele, které často slouží k legalizaci korupce, hodlá Nečasova, Schwarzenbergova a Johnova vláda ponechat. Naprosto jasně to vyplývá z návrhu nového zákona o obchodních korporacích, který má nahradit obchodní zákoník. V odůvodnění svého návrhu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvádí: „Pojetí akcie na majitele a její převoditelnosti jsou nezměněny... Důvody pro zavedení regulace, tkvící v transparentnosti a snaze bránit praní špinavých peněz apod., jsou jistě legitimní, ale nejsou věcí soukromoprávní regulace." Přeložme si to do běžného jazyka, co Jiří Pospíšil píše: Transparentnost je fajn a mohla by fungovat, ale nebudeme se přece zbytečně omezovat.

 Přitom zrušení listinných akcií na majitele přímo v obchodním zákoníku je legislativně nejčistším a nejefektivnějším řešením, a to i ve srovnání se snahou o vyloučení neprůhledných společností s akciemi na majitele z veřejných zakázek, která se ukázala být v rozporu s evropským právem. Listinné akcie lze legálně používat jako platidlo, velmi rozšířené je to ve stavebnictví. Jedná se o velmi efektivní prostředek k uplácení, protože pokud je na základě listinné akcie na majitele jejímu držiteli vyplacena dividenda, daň z příjmu za něj platí společnost, která dividendu vyplácí. V důsledku se tedy jedná již o zdaněný příjem, který příjemce - aktuální držitel akcie - nikde neprokazuje. Předpisy, které upravují praní špinavých peněz, vyžadují pod hrozbou sankce, aby byly částky vyšší než 15 tisíc eur převáděny přes účet. Pomocí listinných akcií na majitele lze převést pouhým předáním obálky s listinou jakýkoliv objem peněz, a to naprosto nekontrolovatelně.

 Nečekám od trojkoaliční vlády zázraky. Nedomnívám se, že je schopná přijmout opravdu funkční protikorupční zákony. Ale akcie na majitele v listinné podobě zrušit mohla. Česká republika je totiž vedle Marshallových ostrovů a Nauru jediná země, která je ještě zná. Guatemala je loni zrušila - chce tím zabránit drogovým gangům v praní špinavých peněz.

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL

Vyšlo v LN 

Vlastní dotaz Pavlu Bělobrádkovi můžete položit ZDE

##PROFIL 3051##

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

14:17 Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.