Otec privatizace: Akcie na doručitele nezruší. Jsou zlobbovaní těmi parchanty

10.05.2011 6:50

Akcie na doručitele jsou chápány jako zdroj korupce a praní špinavých peněz, a tak není divu, že Věci veřejné v čase uvadající podpory oprášily svůj požadavek z volebního programu na jejich zrušení. Chtějí, aby součástí reformního balíčku, s nímž hodlá vláda v červnu spojit hlasování o důvěře, byl i zákon o veřejných zakázkách a zrušení listinných akcií.

Otec privatizace: Akcie na doručitele nezruší. Jsou zlobbovaní těmi parchanty

Pokud by se dva ostrovní státečky v Tichém oceánu Marshallovy ostrovy (60 tisíc obyvatel) a Nauru (13 tisíc obyvatel) rozhodly zrušit akcie na doručitele, zůstal by České republice nelichotivý primát, že je jedinou zemí světa, kde je tato forma vlastnictví povolena. To proto, že ve světě je chápána jako zdroj korupce, praní špinavých peněz a organizovaného zločinu.

Přestože si vláda vedená Petrem Nečasem dala do svého vývěsního štítu nápis „protikorupční", v koaliční smlouvě se neobjevilo, že by kabinet listinné akcie hodlal zrušit. „Proti byla hlavně ODS," vzpomíná předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake pro ParlamentníListy.cz, na kom ztroskotal požadavek VV včlenit jeden z hlavních bodů svého volebního programu do uzavřené dohody tří stran o společném vládnutí.

Zlobbovaní poslanci se ke zrušení listinných akcií nemají

„Akcie na doručitele si může přát jen ten, kdo se zuby nehty brání, aby do jeho obchodů bylo vidět," říká pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Tomáš Ježek. Pozdější šéf Fondu národního majetku připouští, že k chybě došlo už v 90. letech, kdy se nepodařilo do obchodního zákoníku prosadit, aby zůstaly akcie jen v zaknihované a zrušily se v listinné podobě.

Jeden z „otců privatizace" míní, že jejich zrušení brání dlouholetá nevůle parlamentu. Za ní lze podle ekonoma hledat obrovská zájmová uskupení. „Řebíčkové a spol. pochopitelně nemohou potřebovat, aby do jejich obchodů bylo vidět. Poslanci jsou zlobbovaní těmi parchanty, kterým existence akcií na doručitele náramně vyhovuje," tvrdí Ježek.

Po kupónovce nastal hromadný úprk k listinným akciím

Listinné akcie na doručitele způsobují dvě velké trhliny v zákonech. Není možné prokázat střet zájmů tomu, kdo rozhodoval o přidělení zakázky, když existují neprůhledné vlastnické struktury. Stejným problémem je praní špinavých peněz, protože se dají bez jakékoli registrace převádět obrovské miliardové částky a nikdo nezjistí, o jakého akcionáře se jedná.

„Všechny akcie z kuponové privatizace měly zaknihovanou podobu, ale brzy nastal hromadný úprk k listinným akciím," lituje bývalý ministr pro privatizaci, že už tehdy nebyly listinné akcie na doručitele zrušeny. Žádnou nápravu od parlamentu v dohledné době ale nečeká. „Jenom žvaní a mlží," zlobí se Ježek na poslance.

Podporu od ODS zřejmě očekávat nelze

Ještě před několika týdny Věci veřejné jen smířlivě přiznávaly, že na zrušení akcií na doručitele nevznikla shoda v rámci koalice a vypadalo to, že tento předvolební slib VV zapadne jako mnohé jiné. Ale nyní přichází výzva nejmenší vládní strany premiéru Nečasovi, aby do balíčku reformních zákonů, s nimiž chce kabinet v průběhu června spojit hlasování o důvěře, byl včleněn i zákon o veřejných zakázkách a zrušení listinných akcií na doručitele.

„Věříme, že se nám tento záměr podaří prosadit. A v rámci koalice spíš čekáme podporu od TOP 09," naznačuje pro ParlamentníListy.cz předsedkyně poslaneckého klubu VV, kde lze očekávat v boji za prosazení jednoho z klíčových prvků v boji proti korupci větší zastání.

Solidarita od lidí výměnou za zrušení listinných akcií

„V rámci reformních opatření požadujeme od lidí solidaritu s úspornými opatřeními, a tak je na namístě ukázat, pokud ji chceme opravdu získat, že budeme dělat maximum pro hospodárné vynakládání veřejných prostředků. A to souvisí se zadáváním veřejných zakázek firmám s neznámou vlastnickou strukturou a zrušením akcií na doručitele," zdůvodňuje Karolína Peake, proč se její strana rozhodla připomenout jeden z hlavních bodů svého volebního programu.

Přitom jedním z prvních zákonů, které v minulém roce nová sněmovna schválila, byla novela, která vrátila akciovým společnostem s anonymními vlastníky možnost ucházet se o veřejné zakázky. „Tam šlo o to, že před volbami narychlo schválený zákon vyřazoval ze soutěží jednu skupinu vlastníků. Dokonce kvůli tomu bylo proti ČR zahájeno ze strany Evropské unie vytýkací řízení kvůli omezování trhu," vysvětluje Peake.

Od Věcí veřejných se prosazení požadavku nedá čekat

Skeptický vůči vyhlášení Věcí veřejných, že budou trvat na zrušení listinných akcií, je stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. Poslanec ČSSD už na podzim roku 2009 se se stranickým kolegou Bohuslavem Sobotkou a předsedou Strany zelených Ondřejem Liškou podílel na poslaneckém návrhu, který měl rozkrýt neprůhlednou strukturu vlastníků českých akciových společností.

„Obávám se, aby to nedopadlo jako se vším, s čím Věci veřejné přišly a pak od toho couvly. Pokud by donutily své koaliční partnery ke zrušení akcií na doručitele, jenom bych jásal," komentuje pro ParlamentníListy.cz Tejc novou iniciativu VV s tím, že by to nebylo legislativně až tak náročné, což dokládají i dva sociální demokracií předložené návrhy na toto téma.

Teprve za Topolánkovy vlády zisky anonymních firem prudce stouply

Potřeba přijmout takovou zákonnou normu podle stínového ministra vnitra nastala teprve poměrně nedávno. „Až v posledních letech, tedy od dob vlády Mirka Topolánka, se začaly množit firmy, které doslova vysávaly veřejné prostředky. Vytvořilo se prostředí ideální pro společnosti s anonymními majiteli. V té době se nejúspěšnějšími firmami stávaly ty s akciemi na doručitele," připomíná Tejc běžnou praxi posledních let.

K věci:


Koláž: hns

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…