Krákora (ČSSD): Vládní útok na dlouhodobě nemocné spoluobčany je nepřípustný

12.05.2011 11:30

Vládní návrhy na zvýšení poplatků za pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných pokračováním asociální politiky součaasné vlády.

Krákora (ČSSD): Vládní útok na dlouhodobě nemocné spoluobčany je nepřípustný

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

Vládní návrhy na zvýšení poplatků za pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných, které mají být údajně navrženy v novém zákoně sjednocujícím sociální a zdravotní systémy dlouhodobé péče, jsou pokračováním asociální politiky součaasné vlády a ČSSD s takovými opatřeními zásadně nesouhlasí. Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí by tak sice naplnila svůj plán na snížení nákladů na provoz zařízení poskytujících dlouhodobou péči, ale na druhou stranu by tím vynesla konečný rozsudek pro značnou část dlouhodobě nemocných pacientů.

Předně je třeba připomenout, že Nečasova vláda již v Poslanecké sněmovně v prvním čtení prohlasovala novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která zvedá poplatek za pobyt v nemocnici ze současných šedesáti na sto korun denně. Ačkoliv sociální demokracie s tímto návrhem zásadně nesouhlasí a osobně budu apelovat na naše senátory, aby tuto novelu neschválili, je zřejmé, že vládní koalice nakonec zvýšení poplatků prosadí svou silou, bez ohledu na názor veřejnosti, opozice či sociálních partnerů.To by mimo jiné znamenalo, že se zvýší denní sazba i za pobyt v LDN.

Lze se bavit o sjednocení sociálních a zdravotních systémů, ale další zvyšování poplatků za pobyt v LDN je pro sociální demokracii nepřijatelné. Je třeba vnímat, že systém léčeben dlouhodobě nemocných je určen především pro ty, kteří nemají dostatek finančních prostředků na pobyt například v soukromých domovech důchodců. Existence LDN má proto svou nezastupitelnou sociální funkci, kterou nelze bořit zvyšováním poplatků, které fakticky zruinují dlouhodobě nemocné pacienty.

Z pohledu dosavadních kroků současné Nečasovy vlády pak nepovažuji za dobrý nápad ani to, aby si občané mohli začít spořit na dlouhodobou péči sami, jak to ve zmíněném zákoně chystají navrhnout ministři Heger a Drábek. Především bych to považoval za další z asociálních kroků této vlády, která by opětovně přenášela náklady zdravotní péče na peněženky občanů. Pokud dnes každý pracující občan platí sociální a zdravotní pojištění, nevidím důvod, proč si měl celoživotně šetřit na případnou budoucí dlouhodobou péči.

Jaroslav Krákora, místopředseda Výboru pro zdravotnictví PS PČR

Více:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

18:14 Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hledání nového ministra pro vědu a výzkum.