Fabr (ČSSD): To by si nedovolil ani Lukašenko

13.06.2011 15:00

Vláda tzv. rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci se rozhodla zatočit s českými odbory svérázným způsobem.

Fabr (ČSSD): To by si nedovolil ani Lukašenko

Když nepomohly neslýchané výroky proti právu odborů zorganizovat stávku na protest proti „reformám", využila „nezávislého" soudu k vydání předběžného opatření, kterým stávku zakázala. Odůvodnění soudu je opravdu bizarní: stávku je třeba oznámit tři pracovní dny předem. Jak na to soud přišel, opravdu netuším. Stávka je zaručená ústavou, zákon o stávce je upraven pouze v zákonu o kolektivním vyjednávání. A ústava nic o třech pracovních dnech neříká.

Před mnoha lety jsem byl svědkem stávky metra v Minsku. Prezident Lukašenko stávku nezakázal, ale její organizátory pak nechal z práce vyhodit. Stávka je zaručena nejen českou ústavou, ale i Sociální chartou, která je součástí Lisabonské smlouvy. Prezident Klaus sice požádal o to, aby se na nás nevztahovala, ale v této chvíli platí, neboť účinnost této výjimky se může stát skutečností až při přijímání Chorvatska do EU, a to, jak víme, se dříve než v roce 2013 nestane! Vítám, že se odboráři netahají s „nezávislými" českými soudy a stávku odložili na pozdější datum. Navíc vzhledem k tomu, že v těchto dnech probíhá v Ženevě konference Mezinárodní organizace práce, podporuji zástupce českých odborů v záměru předložit stížnost na chování české vlády aplikačnímu výboru této organizace. Věřím, že po tom, co předvedla Nečasova vláda, bude mít nejen mezinárodní ostudu, ale stávka sama bude mnohem úspěšnější!

Richard Falbr, europoslanec za ČSSD

Vyšlo v deníku Právo

SLEDUJEME téma stávka

Více:
Dufek: Blokády budou - ale jen proti papalášům. Detaily řekneme ve středu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

16:02 Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

Mé vystoupení na kulatém stole nazvaném Kárné řízení a jeho nová perspektiva, který proběhl 25. dubn…