Liberecký kraj: Nabídka oborů na středních školách se změní

19.07.2011 18:25

Nelehká výchozí situace kraje v pozici zřizovatele, který je vybízen k racionalizaci sítě středních škol, vedla radu kraje počátkem července ke schválení několika desítek změn ve vzdělávací nabídce jednotlivých středních škol s účinností k počátku přespříštího školního roku, tj. k 1. září 2012.

Liberecký kraj: Nabídka oborů na středních školách se změní

Počátkem března letošního roku zveřejnil resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Libereckého kraje úmysl provést v síti středních škol a v jejich nabídce oborů vzdělání změny. Důvodem byl zásadní pokles počtu žáků ucházejících se o vzdělávání ve středních školách, který v minulých letech zasáhl základní vzdělávání a nyní začíná zásadně ovlivňovat strukturu budoucích absolventů. S ohledem na diskuzi, a to nejen v politických kruzích, došlo ke značné redukci navržených kroků, a to zejména v oblasti slučování jednotlivých škol.

Nelehká výchozí situace kraje v pozici zřizovatele, který je vybízen k racionalizaci sítě středních škol, vedla radu kraje počátkem července ke schválení několika desítek změn ve vzdělávací nabídce jednotlivých středních škol s účinností k počátku přespříštího školního roku, tj. k 1. září 2012. Jedná se především o snížení povolených počtů žáků jednotlivých oborů vzdělání, případně o označení oborů za dobíhající. Zastupitelům Libereckého kraje náleží právo zřizovat a rušit příspěvkové organizace kraje. Proti tomu radě kraje přísluší pravomoc zavedení nového oboru, útlum či převody oborů vzdělání u škol, jež kraj zřizuje. Nejedná se o nic výjimečného. Tyto změny probíhaly každoročně. Schválené změny byly letos veřejně avizovány již v březnu 2011 na webu kraje. Pro žáky, kteří střední školy navštěvují či případně byli v novém školním roce přijati ke studiu, zůstává vše stejné.

Novináři se pozastavují nad stavem na Gymnázium v Jablonci nad Nisou v ulici U Balvanu. Byla zde zvažována náhrada gymnaziálního oboru osmiletého za šestileté. Přitom byl schválen pouze krok první, tj. útlum osmileté formy. Skutečností je, že není reálné otevřít 1. ročník šestiletého studia s výukou vybraných předmětů v cizím jazyce dříve než ve školním roce 2014/2015. Jinak by došlo ke zvýšení počtu žáků gymnaziálních oborů, což by bylo v rozporu s platnými strategickými dokumenty schválenými vládou ČR a zastupiteli Libereckého kraje.

Za hospodaření jednotlivých příspěvkových organizací nese v konečném důsledku odpovědnost jejich zřizovatel. Liberecký kraj svým školám každoročně poskytuje příspěvek určený zejména na zabezpečení běžného provozu budov. Úhrada nákladů na platy učitelů a dalších zaměstnanců škol je hrazena ze státního rozpočtu. Odvíjí se od počtu žáků financované školy. Veškeré tyto skutečnosti mají při rozhodování o uvedených změnách prioritní význam. 

I gymnaziální obor na SOŠ a G na Bojišti byl označen za dobíhající. To znamená, že na 6-letý obor od roku 2012/2013 nebudou přijímáni žáci do 1. ročníku (na ostatní obory žáci přijímáni budou). Pro žáky, kteří školu navštěvují či případně byli v novém školním roce přijati ke studiu (2011/2012), zůstává vše stejné.

Struktura rozložení nabídky jednotlivých oborů vzdělání zůstane ve všech oblastech kraje zachována. Dojde k omezení počtu míst, kterých je vzhledem k počtu uchazečů značný přebytek. Pestrá nabídka možností vzdělávat se v jednotlivých řemeslech i maturitních oborech vzdělávání v Libereckém kraji bude zachována v dostatečné kapacitě. Smyslem opatření je snížit počet volných míst, který bude více odpovídat skutečnému počtu žáků vycházejících ze základních škol a umožní jim dostatečně široký výběr. Přes všechny schválené kroky bude stále ve třídách středních škol počet volných židlí neobsazených žáky veliký.

Související:

Zrušíme školu se stoletou tradicí, vzkazuje Liberecký kraj

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kraj-lbc.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Bylo mi ctí vyjádřit naši hlubokou úctu a vděk

7:17 Hejtman Červíček: Bylo mi ctí vyjádřit naši hlubokou úctu a vděk

Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ř…