Poc (ČSSD): Stop vměšování do energetiky!

03.10.2011 21:48

Evropský parlament dnes odmítl zasahování do pravomocí členských států v oblasti energetiky. Pravidlo, že každý stát si může stanovit svůj vlastní energetický mix - včetně jaderné energie, je neprolomitelné.

Poc (ČSSD): Stop vměšování do energetiky!

Smlouva o EU dává členským státům mimo jiné  právo stanovit si vlastní energetický mix.

Politická skupina Zelených v Evropském parlamentu se pokusila Smlouvu obejít v návrhu usnesení o vypracování společného postoje EU před zahájením konference OSN o udržitelném rozvoji (Rio+20). Vpašovaný paragraf, který vyzývá k postupnému vyřazení stávajících jaderných elektráren z provozu a k zastavení stavby jakýchkoli nových jaderných elektráren, však byl Evropským parlamentem odmítnut.

Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) k tomu dodává: „Nepromyšlený ústup od jaderné energie je v současné době pro Českou republiku zcela nepřijatelný. V současné době není známa jiná reálná alternativa, a pokud má Evropa splnit své závazné cíle v oblasti změny klimatu, je nutné využít všechny dostupné možnosti získávání energie, včetně jaderné."

Připravovaný návrh Státní energetické koncepce počítá s tím, že se Česká republika stane jedním z největších výrobců energie z jádra na světě. Máme k tomu ideální podmínky - zásoby uranu, vysokou úroveň bezpečnostních opatření, přední experty a nízké riziko seizmické aktivity. Na rozdíl od Německa, které se rozhodlo postupně uzavřít všechny své jaderné elektrárny do roku 2022, země jako Francie nebo Španělsko s využitím jaderné energetiky počítají. Jakékoli omezování jaderného sektoru by znamenalo zvýšenou závislost na dovozu fosilních paliv a následný nárůst emisí skleníkových plynů.

Podle Poce jsou „rizika spjata i s jinými průmyslovými odvětvími, přesto nezakazujeme těžbu ropy nebo výrobu chemikálií. Likvidace technologií nebo průmyslu není řešení. Můžeme a musíme všemi dostupnými prostředky zajistit nejvyšší standardy bezpečnosti a ochrany životního prostředí."

Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zátěžové testy jaderných elektráren potvrdily, že neexistují žádná taková rizika, která by vyžadovala přijímání okamžitých opatření. Na konečné výsledky tzv. stress testů se zatím stále čeká. Racionální diskuse v oblasti jaderné energetiky by se tedy měla zaměřit především na zajištění maximální bezpečnosti a na nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým palivem.

Dále čtěte:
Poslanci schválili nová pravidla pro užívání chemických látek
Brusel chce zavírat alespoň starší jaderné elektrárny. Ohroženy jsou Dukovany

##PROFIL 1540##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavelpoc.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…