Roithová (KDU-ČSL): Fáma o zákazu nafukovat balónky je jen mlžením euroskeptiků

16.10.2011 21:10

Ohrazuji se vůči tvrzení britských médií, které převzala i některá česká média, že EU zakazuje dětem, aby samy nafukovaly balónky či foukaly do frkaček.

Roithová (KDU-ČSL): Fáma o zákazu nafukovat balónky je jen mlžením euroskeptiků

Takto formulovaná zpráva je jednou z dalších dezinformací, kterými euroskeptici v Británii i u nás zásobují rádi veřejnost. Není to poprvé, kdy známý euroskeptický novinář B. W. vypustil svůj další nevoňavý balónek na adresu EU, říká Zuzana Roithová, poslankyně Evropského parlamentu.

„Směrnice o bezpečnosti hraček dětem ani rodičům nic nezakazuje. Evropští výrobci i dovozci zboží ze zemí mimo Unii musejí na hračkách či obalech uvádět informace o možných rizicích. Taková varování jsou určena především pro rodiče, kteří se pak sami rozhodnou, zda své děti nechají bez dozoru, či ne. Také věková hranice pro obě hračky 8 let (nikoli čtrnáct, jak uvádějí média) se opírá o analýzu úrazů dětí a doporučení odborníků. To, že nafukovaný balónek může vážně poranit oči, je také v doporučeních, která při přípravě Směrnice předložila Asociace výrobců hraček," dodává členka Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a podotýká, že stejně odpovědně ke směrnici přistupovala i britská a česká vláda, které ji tehdy spolu s ostatními členskými zeměmi schválily.

Směrnice o hračkách z roku 2009 nahradila 20 let starý text, protože bylo potřeba reagovat na změny na evropském trhu, kdy je k nám dováženo 95 % hraček z Číny bez ohledu na kvalitu a často vážná zdravotní rizika. Proto tato směrnice rozšířila odpovědnost za kvalitu i na dovozce. Aktualizován byl seznam zakázaných látek (kancerogenních, mutagenních a alergizujících) v hračkách. Všechny hračky také musí nést varování před případnými riziky, což je důležitá informace pro rodiče, aby tato rizika vzali do úvahy při nákupu hraček i s ohledem na věk a povahu svého dítěte. „Na druhou stranu tato varování chrání výrobce a dovozce před žalobami ze strany rodičů či úrazových pojišťoven v případech, kdy se dítě přeci jen zraní," podotýká europoslankyně.

Roithová také připomíná, že od května 2009 platí povinnost umisťovat na plyšová zvířátka obsahující drobné magnety upozornění, že nejde o hračku a že spolknutí drobných magnetů může způsobit vážné zranění. „Impulsem pro toto rozhodnutí Evropské komise byl přibývající počet malých dětí, které musely být operovány kvůli poranění vnitřních orgánů spolknutými magnety a dokonce úmrtí jednoho z nich. Jakkoli může někomu povinné označování hraček textem s riziky připadat jako byrokracie (jinak běžná u většiny dalších výrobků), je odůvodnitelné, jde-li o snížení úrazovosti dětí," uzavírá Zuzana Roithová.

Více:
Slovenská vláda padla, navýšení eurovalu neprošlo. Příště už ano

##PROFIL 3351##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

20:03 Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny…