Drobný (VV): Senát jako lázně

29.10.2011 9:06

Vzkaz pro senátory: Vaše práce je flákárna.

Drobný (VV): Senát jako lázně
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Miroslav Drobný, předseda krajské rady VV Pardubického kraje

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek má za sebou další kontroverzní prohlášení. Oznámil možnou kandidaturu ve svitavském volebním obvodu na místo senátora. Důvodem je jeho zdravotní stav s tím, že práce senátora je přeci jenom mnohem míň náročná než práce hejtmana. Či ministra, jak dokládá jeho zkušenost i s tímto postem.

Zdraví je věc nejpřednější. S tím se nedá než souhlasit a v tomto kontextu plně rozumím možnému rozhodnutí pana hejtmana. Čemu však nerozumím, je snaha o diskreditaci práce senátorů a institutu Senátu vůbec. Zvlášť v době, kdy složení Senátu s nadpoloviční většinou senátorů za sociální demokracii může dočasně brzdit a blokovat reformní návrhy současné vlády.

Již tak dost ubohé vnímání významu tohoto ústavního tělesa dostalo další ránu. Diskuze nad oprávněností Senátu jsou vedeny od doby jeho vzniku. I já patřím ke kritikům jeho současného postavení. Můžeme stokrát jeho význam obhajovat tzv. brzdou ve svévolném počínání koaličních poslanců v Poslanecké sněmovně, kteří by při svém současném potenciálu hravě dokázali prohlasovat vše, co by se jim zamanulo. Dále nemá cenu rozebírat celý proces tvorby zákonů tak, jak jej popisuje Ústava ČR. Realita je taková, že skutečný význam Senátu je minimální a spočívá pouze v rétorickém cvičení daných senátorů. Dost možná dovedou senátoři zdržet legislativní proces řádově o měsíce, stejně tak není senátorům upíráno právo na podávání svých předloh zákonů. Ale to je asi tak všechno. A pokud někdo argumentuje tím, že jde o odložiště vysloužilých politiků, nemá cenu klást protiargumenty, kterých se nedostává.

Stojí za zamyšlení, zda současná podoba Senátu nejenom v našem prostředí není již přežitá. Senát jako druhou komoru parlamentu ve svém politickém systému postrádá například Slovensko či Maďarsko. Je to snad známkou menší míry demokracie v těchto zemích? Pokud už někdo nutně potřebuje mít další rozhodovací orgán na centrální úrovni, inspirujme se například v Německu, kde vedle sebe působí Bundestag, jako zákonodárné těleso (v ČR Poslanecká sněmovna), a Bundes Reichstag, jako orgán sdružující zastupitele za jednotlivé země Neměcka. V našich podmínkách jde o obdobu krajských zastupitelů. Podporu pro toto uspořádání hledejme v Asociaci krajů, která dle svých propozic působí jako „nepolitické" těleso. Sice si apolitičnosti může myslet každý z nás, co chce, zvlášť v době oranžových krajů (s výjimkou Prahy), nicméně stojí minimálně za úvahu zvýšit prestiž druhé komory tím, že bude zastoupena volenými zástupci z jednotlivých krajů.

Neoblibě Senátu do jisté míry nahrává i fakt, že volební obvody v mnoha případech nemají moc společného s názvem. Pro ilustraci - volební obvod Pardubice ani zdaleka nekopíruje bývalé hranice okresního města. Zahrnuje v sobě dokonce i Chlumec nad Cidlinou, tedy město Královéhradeckého kraje. Dalším krásným příkladem je volební obvod Chrudim - ten pro změnu sahá až do Havlíčkova Brodu, tedy do kraje Vysočina. Takových případů bychom zaznamenali více. Je tudíž logické se ptát, zda i toto uspořádání nenahrává kritickým hlasům o významu Senátu.

Hejtman Pardubického kraje tak dost dobře nevědomky zavdal námět na přemýšlení, zda s tímto stavem už konečně něco neudělat. Vždyť i podle jeho slov jde o instituci takovou, kde v klidu můžete po těžké nemoci odpočívat, aniž by to ohrozilo Vaše zdraví. Zůstává otázka, co si o tomto prohlášení myslí jeho straničtí a ideologičtí souputníci v samotném Senátu.

Dále čtěte:
Vážení a milí, díky. Už rok jsem senátor
Senátoři mohou komunikovat exkluzivně přes ParlamentníListy.cz

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

16:21 Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdí…