Poc (ČSSD): Volná příroda je poklad, ne hrozba

01.02.2012 9:25

I v Evropě stále existují místa, která člověk ještě nestihl zničit.

Poc (ČSSD): Volná příroda je poklad, ne hrozba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

Původní volná příroda sice zabírá pouhé necelé jedno procento celkové plochy EU, o to jsou ale tato území cennější. I v české republice se nyní projednává zákon o změnách v Národním parku Šumava a diskutuje o osudu bývalého vojenského újezdu Brdy.

Koncept ochrany volné přírody v Evropské unii platí už bezmála tři roky. Česká republika v rámci svého předsednictví uspořádala na toto téma významnou konferenci v květnu 2009 v Praze. Výstupem této konference byl dokument nazvaný "Poselství z Prahy". Evropská unie v této zprávě deklarovala svůj zájem volnou přírodu chránit. Fakticky ale volná příroda i nadále čelí lidským tlakům, vytěžování dřeva, zástavbě...

"Od doby "Poselství z Prahy" se v Praze hodně změnilo. U českých centrálních úřadů dnes zdá se není volná příroda v módě," říká český europoslanec Pavel Poc, a s nadsázkou dodává: "Nedají se v ní totiž například dost dobře stavět lanovky ani těžit dřevo.".

RNDr. Poc je ale přesvědčen, že Evropa - pokud chce zastavit úbytek biodiverzity - svou "divočinu" prostě potřebuje. I proto uspořádal dnes na půdě Evropského parlamentu - společně s nadací PAN Parks Foundation - konferenci o ochraně evropské divočiny "Protecting Wilderness in Europe".

Na konferenci vystoupili experti Evropské komise či neziskových organizací. Jednalo se o dalších možnostech ochrany volné přírody, přístupu jednotlivých členských států, možnosti zapojení soukromého sektoru i o ekosystémových službách a jejich ekonomickém vyjádření.

Podle Poce ještě není pozdě divočinu zachránit. "Příroda má obrovskou schopnost obnovy. Ovšem musí mít z čeho obnovovat, oblasti volné přírody jsou takovým zásobníkem. Zastavení poklesu biodiverzity je bez nich těžko představitelné," říká europoslanec a doktor přírodních věd Pavel Poc a dodává: "dokonce i náš vlastní druh se před 70.000 lety obnovil z pár tisíců jedinců, kteří zůstali naživu někde v subsaharské Africe."


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

4:32 Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ochraně půdy.