Havel (ČSSD): Chce Nečas zahodit půl biliónu korun?

07.02.2012 16:40

Premiér Petr Nečas minulý týden na jednání Evropské rady nepodpořil tzv. fiskální pakt. Zároveň ale nevyloučil možnost jeho podepsání v budoucnu. Tento zkratkovitý a pro mnohé nepochopitelný postoj vyvolal údivné reakce napříč EU.

Havel (ČSSD): Chce Nečas zahodit půl biliónu korun?
Foto: Štěpán Hašek
Popisek: Europoslanec Jiří Havel

Ačkoliv čeští sociální demokraté stejně jako ti evropští (PES) považují fiskální smlouvu za zcela nedostatečnou reakci na krizovou hrozbu, s rozhodnutím Nečase nesouhlasí. Tato slova potvrzuje vedoucí delegace ČSSD v Evropském parlamentu Jiří Havel: "Smlouva je proklamací, která má k řešení aktuálních problémů daleko. Je-li ale tím jediným, v čem se mohou dnešní pravicoví lídři Evropy shodnout, a doufejme základem dalších politik, pak je ze zahraničně politického hlediska krátkozraké ji odmítnout. To je také jediným důvodem, proč ji signovali i socialističtí premiéři, kteří jsou na Radě v silné menšině."

Fiskální pakt má přinést vyrovnanost rozpočtů respektive půlprocentní či procentní deficit a především sankce při jeho nedodržení. Států, které nyní v Eurozóně nejsou, se tato opatření povinně dotknou až ve chvíli, kdy k evropské měně přistoupí. Dřív pouze na základě jejich vlastní vůle.

„Nepodepsání smlouvy je pro nás směšné. Říkáme tím pouze tolik, že dobrovolně nebudeme chodit na schůzky Eurozóny, kam bychom jinak občas mohli. V budoucnosti nás do Eurozóny stejně nevezmou, pokud se k plnění smlouvy nezavážeme,“ vysvětluje Havel.

Nakonec europoslanec Jiří Havel dodává: "Může mi tedy někdo říct, co jsme tím slavným „nepodpisem“ vyhráli? Za pár měsíců bude Evropská rada rozhodovat o tom, zda Češi budou z Evropské unie dostávat až sto miliard ročně nebo budou do Unie naopak platit. Pokud si to neuvědomuje český premiér, nemám co dodat. Chce-li zahodit půl biliónu korun, je na nejlepší cestě."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

8:14 Laudát (KAN): Zpackali jsme to víc, než byste čekali, vaše TOP 09

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci a odvolání nominace Pavla Tuleji na post m…