Dolínek (ČSSD): Praha přišla o miliardy na čističku, Rada o tom diskutovat odmítá

23.02.2012 18:19

Zastupitelé ČSSD jsou velmi znepokojeni úsilím pražské koalice zabránit veřejné diskusi o financování přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod.

Dolínek (ČSSD): Praha přišla o miliardy na čističku, Rada o tom diskutovat odmítá
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Počátkem února primátor odmítl žádost Klubu sociální demokracie na svolání mimořádného Zastupitelstva hlavního města Prahy k tomuto tématu s tím, že diskuse se uskuteční na nadcházejícím řádném zasedání Zastupitelstva. Dnes však vedení pražské radnice zamítlo návrh ČSSD zařadit na program jednání bod věnovaný informaci o závěrečném projednání připomínek k žádosti o podporu z Operačního programu Životní prostředí na přestavbu Ústřední čističky odpadních vod. „Je zřejmé, že Rada hlavního města Prahy se snaží vyhnout debatě o čističce, protože nemá odpověď na to, jak bude dál postupovat,“ řekl předseda Klubu zastupitelů za ČSSD Petr Dolínek.

Neúspěšné jednání s JASPERS a Generálním ředitelstvím Evropské komise pro regionální politiku vedené za Hlavní město Prahu radním Lohynským nechalo vedení města v situaci, kdy nemá připraveno náhradní řešení. „V uplynulých měsících jsme opakovaně primátora Svobodu vyzývali, aby otevřel diskusi o možných alternativních zdrojích financování přestavby pražské čističky. Vždy jsme se setkali na jeho straně s neochotou se o tom vůbec bavit. Svým laxním přístupem tak koalice zajistila, že přestavba čističky se odsouvá na neurčito, a to přesto, že byly ze strany města vynaloženy zbytečně miliony korun na poradenské a právní služby,“ doplnil místopředseda Klubu zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche.

Je zřejmé, že Praha bude muset budoucnost nakládání s odpadními vodami rychle vyřešit. Především totiž musí zajistit snížení emisí na úroveň stanovenou jak českými zákony, tak směrnicí Rady EU 91/271/EHS. Zamítnutím žádosti o dotaci ze strany Evropské komise však nebude možné realizovat přestavbu podle původního plánu. Ani jedno z alternativních řešení však není bez problémů. Změna podmínek je nepravděpodobná. Rekonstrukce stávající čističky bude znovu vyžadovat posouzení EIA, což nebude snadné získat. A decentralizace městského stokového systému je řešením, od kterého se spíše upouští. „Vedení města by mělo pokud možno co nejrychleji zahájit diskusi o variantách řešení současné situace.  V opačném případě hrozí Praze vysoké sankce za neplnění stanovených limitů a Pražanům zvýšení ceny vodného a stočného,“ řekl Miroslav Poche.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Magistrát hl.m. Prahy

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.