Jeník (ODS): Vzájemný Česko-německý respekt

13.03.2012 12:12

Nedávno uplynulo již 20 let od podpisu smlouvy o dobrém sousedství mezi Českou republikou a Německem. V novodobé historii nebyly vztahy mezi Českou republikou a SRN, nikdy na tak vysoké úrovni jako jsou dnes.

Jeník (ODS): Vzájemný Česko-německý respekt
Foto: ods.cz
Popisek: Miroslav Jeník

Právě podepsání smlouvy o dobrém sousedství se v roce 1992 stalo předpokladem rozvoje česko-německých vztahů. Prohlubování vzájemných vztahů by nebylo možné bez odpovědnosti a respektu na obou stranách. Odpovědnost a respekt byly ve vzájemných vztazích potřeba v minulosti, jsou potřeba v současnosti a budou i v budoucnosti.

K vybudování dlouhodobého dobrého sousedství a sblížení dvou národů nestačí nařízení z nejvyšších zahraničně-politických kruhů. Dobré sousedství je třeba budovat pravidelným setkáváním občanů, přiblížením kulturních rozdílů či řešením sdílených problémů. Je to právě kvalita vztahů občanů obou zemí, která je základem dobrého sousedství a dlouhodobé spolupráce. Kvalitní vztahy s Německem jsou pak důležité nejen z ekonomických či strategických důvodů, ale především z důvodů evropských. Vždyť stabilní a konkurenceschopná Evropa je naším společným zájmem.

Již víme, že Evropa je jen jedna a je nedělitelná. Rozdělení na východ a západ jsme úspěšně překonali. Nyní Evropě vlivem finanční a dluhové krize hrozí rozdělení na sever a jih. Rozpočtová politika některých států EU se tak musí změnit. V tomto ohledu podporuje Česká republika kroky Německa směřující ke stabilizaci zemí eurozóny a záchraně eura v podobě vzniku fiskálního paktu. Sama však v současnosti jako nečlen eurozóny zvolila možnost nepřipojit svůj podpis k narychlo připravenému fiskálnímu paktu. A pávě zde je potřeba respektu. Česká republika se nechová evropsky neodpovědně. Pouze se obezřetně za současné situace staví k dalšímu prohlubování politické integrace EU.

Německo jako ekonomicky nejsilnější evropský stát přirozeně sehrává podstatnou úlohu v rámci dalšího vývoje EU. Významné tak bylo i další rozhodnutí, které Německo před rokem učinilo. Německo se po fukušimské katastrofě rozhodlo vzdát se jádra a vydat se cestou obnovitelných zdrojů energie. Česká republika takovýto postoj nezaujala. Naopak preferuje zachování jaderné energie jako důležité součástí energetického mixu. Budoucnost energetiky vidí Česko a Německo odlišně. Při respektování rozhodnutí svého souseda jako suverénní jednotky se však v rámci narušení vzájemných vztahů není čeho obávat.

Smlouva o dobrém sousedství se před 20 lety stala dobrým základem pro další vývoj česko-německých vztahů. Historické křivdy a strach byly ponechány minulosti. A se vzájemným ohledem se přistoupilo k budování společné evropské budoucnosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miroslav Jeník - profil

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

16:21 Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdí…