Šlégr: Novela loterijního zákona posílá sportovce do propasti

11.04.2012 9:57

Obce zbohatnou, sportovci zchudnou. To je výsledek „Kalouskovy“ novely loterijního zákona. Je smutné, když stranické oportunistické hrátky ovlivňují důležité věci, jakou státní podpora sportu nepochybně je. Např. v Plzni a Ostravě činí přepočet výnosů z hazardu na jednoho obyvatele více než tisíc korun, ovšem podpora sportu ze strany státu je v naší zemi rovněž v přepočtu na jednoho obyvatele na úrovni pouhých tří stovek – třetí nejnižší v celé EU.

Šlégr: Novela loterijního zákona posílá sportovce do propasti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Šlégr

Novela loterijního zákona přinese letos do rozpočtů obcí navíc téměř 4,5 miliardy korun. Jen Praha bude mít díky hazardu v rozpočtu o 638 milionů víc než loni. Pokud však obce nemají osvícené zastupitele, peníze budou chybět sportovcům. Proto všech 6 250 měst a obcí v nedávné době obdrželo od sportovců dopis, ve kterém je žádají alespoň o část peněz z hazardu, které jim v minulosti náležely. Ani v případě kladné odezvy by však financování sportu v ČR nebylo zdaleka vyřešeno. Situace je opravdu kritická. Podpora sportu patří k samozřejmosti v každém vyspělém demokratickém státě. Bohužel, v České republice tato podpora neustále klesá.

Z původních 0,65% státního rozpočtu v roce 1990 klesla úroveň podpory státu na 0,24% v roce 2008 a v roce 2010 se podpora sportu propadla až na 0,18% státního rozpočtu[2]. Musím bohužel konstatovat, že český sport upadl do největší krize od roku 1990. Sportovcům chybí skoro dvě miliardy, které dřív z hazardu dostávali formou povinných odvodů na dobročinné účely. Polovina z toho šla původně ze Sazky, která ještě v roce 2003 posílala sportu rovnou miliardu. Poté však většinu finančních prostředků spolykaly splátky za výstavbu víceúčelové arény v pražských Vysočanech, o přemrštěných odměnách někdejšího šéfa Sazky Aleše Hušáka ani nemluvě.

Jak už jsem zmínil, sportu, včetně toho profesionálního, chybí peníze. Loterijní firmy například přispívaly na fotbal formou sponzoringu až 300 miliony korun ročně. Nyní ale kvůli nové dani tento objem radikálně snižují. Profesionální kluby se sice budou muset uskrovnit, alespoň však není ohrožena jejich samotná existence. Co je však mnohem horší, kvůli novele loterijního zákona již zaniklo několik tělovýchovných jednot a Sokol chce nastalou kritickou situaci řešit převodem některých svých sokoloven na města. Nedostatek peněz řeší sportovci i komerčními pronájmy. Na hřišti tělovýchovné jednoty Bohemians se tak např. přes zimu usídlil cirkus, ale 30 tisíc korun měsíčně, které inkasuje za nájem, nestačí sportovcům ani na zaplacení energií.

Připomínám, že kromě ČR a Kypru vkládají všechny státy Evropské unie daně z hazardních sportovních sázek logicky zpátky do sportu. Nedělají to z nějakých dobročinných účelů, ono se jim to totiž vyplatí i po ekonomické stránce. Nejlepší ministr financí na světě Miroslav Kalousek má zřejmě jiný matematický vzorec než britská studie, která hovoří o tom, že jedna vložená libra (můžeme klidně dosadit i korunu) ušetří čtyři, které by musely být následně vynaloženy na řešení zdravotních a sociálních problémů a zjevně chce z naší země udělat stejného sportovního trpaslíka, jakým je na mezinárodním poli právě Kypr. Tímto naprosto nelogickým a také neekonomickým opatřením hazardujeme se zdravím obyvatel, nárůstem kriminality a dalšími sociálně patologickými jevy, které nás budou ve výsledku stát mnohem více peněz, o zmařených lidských osudech ani nemluvě. Kdyby šlo na sport více peněz, kriminalita by klesla.

Nedávno jsem navštívil Šluknovsko, konkrétně Biskupské gymnázium ve Varnsdorfu, kde začala skvěle fungovat Akademie příslibu. Díky ní mohou nejen zdejší studenti, ale i další děti a dokonce i dospělí vybírat z pestré nabídky sportovních, kulturních i vzdělávacích akcí, což je ideální prevencí kriminálních činů i rasového napětí, se kterým se ve Šluknovském výběžku nedávno potýkali. Jen pro srovnání - policejní kordony na Šluknovsku stály za pouhý jeden víkend pět milionů korun a příčiny napětí stejně nevyřešily, jen o milion více vydává Ústecký kraj na granty pro sport za celý rok.

Byl a jsem zvyklý bojovat v hokejovém dresu a stejně tak se nevzdám bez boje na politickém kolbišti. Ostatně pomoci sportu a sportovcům jsem si vytyčil jako svůj hlavní úkol. Dnes je mi více než jasné, že je především nutné vyčlenit pro sport, který by měla zastřešovat jediná organizace – např. ČOV, samostatnou rozpočtovou kapitolu. Hlavním ekonomickým nástrojem podpory sportu by se měl stát fond na podporu a rozvoj sportu, ve kterém by se shromažďovaly zdroje státního rozpočtu, výnosy z loterií, povinné částky odváděné podniky i dalšími soukromými subjekty. V regionech i obcích budu podporovat výstavbu a údržbu zařízení pro tzv. sport pro všechny, která budou přístupná každému zájemci o rekreační sportování, což platí i o školních sportovních zařízeních. Ta jsou, jak zjišťuji při svých pravidelných návštěvách na školních besedách, pohříchu často z nepochopitelných důvodů v odpoledních hodinách zamčená. Mohu slíbit, že já ani moji kolegové ze strany NS- LEV 21 sportovce v jejich boji rozhodně neopustí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…