Poche (ČSSD): Nesouhlasíme se záměrem Prahy získat akciový podíl v Pražské plynárenské

14.05.2012 15:00

O záměru hlavního města Prahy odkoupit akciový podíl společnosti E.ON v Pražské plynárenské, a.s. se hovoří již několik týdnů, 4. května o tomto záměru rozhodla také Rada hlavního města Prahy.

Poche (ČSSD): Nesouhlasíme se záměrem Prahy získat akciový podíl v Pražské plynárenské
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

Několik týdnů ovšem také čekáme (ČSSD, média i veřejnost) na první konkrétní informace o navrhované transakci. Dokonce ani po schválení záměru Radou nebylo sděleno, kolik by Praha za akcie E.ON měla zaplatit. Stejně tak zůstává „přísně střeženým“ tajemstvím pražských radních, jaké výhody z této bezpochyby drahé koupě poplynou pro město a co přinese Pražanům. Odpovědi jsme, když už nebyly zveřejněny při schvalování radními, očekávali při jednání Výboru pro hospodářskou politiku Zastupitelstva hl. m. Prahy. Bohužel to byla planá očekávání.

Na čtvrtečním podvečerním jednání Hospodářského výboru měl být záměr na koupi akciového podílu v Pražské plynárenské, a.s. projednán. Předkladatelka tisku radní Aleksandra Udženija (ODS) však v případě takto zásadního plánu nepožadovala odsouhlasení materiálu, ale pouze jeho vzetí na vědomí. Většinou svých členů, opozičních i koaličních, však Hospodářský výbor odmítl vzít předložený záměr na vědomí. Následně pak přes námitky radní Udženije  členové Výboru hlasovali o podstatě záměru na odkup akcií Pražské plynárenské a jednoznačně se vyjádřili proti plánu pražských radních. Vzhledem ke způsobu, jakým byl tento záměr Hospodářskému výboru předložen, nebylo jeho negativní stanovisko ničím překvapujícím. „Nejen že znovu nebyla předložena alespoň předpokládaná výše finančního obnosu, který bude muset být za akcie vyplacen, a že chyběla ekonomická rozvaha celé transakce, ale i nadále zcela chybělo jakékoliv racionální zdůvodnění toho, proč by Praha měla vůbec nějaké akcie nakupovat“, vysvětlil zastupitel za ČSSD a člen Hospodářského výboru Miroslav Poche.

Jistě, prvním logickým důvodem, který by napadl asi každého, kdo má představu o významu vlastnictví akcií, by byl zisk majoritního podílu v plynárenské společnosti, což by umožnilo strategickou kontrolu a v důsledku také větší možnost ovlivňovat ceny plynu nebo zajistit energetickou bezpečnost města. Ovšem to vše by platilo v případě, kdy by již dnes Praha neměla majoritní podíl (51 %) ve společnosti Pražská plynárenská Holding, a.s., skrze kterou je Pražská plynárenská, a.s. řízena, jelikož holding vlastní 50,2 % akcií Pražské plynárenské. Z toho vyplývá, že hlavní město již dnes má většinový podíl v této energetické společnosti a mělo by tak mít dostatečný vliv na její chod. Otázka, zda je schopna jej skutečně uplatnit, je otázka na práci pražských radních, nikoli na nutnost dokupovat další drahé akcie.  „Hospodářský výbor dal jasný signál, že se záměrem na odkoupení dalších akcií ve společnosti Pražská plynárenská, a.s. nesouhlasí jak opoziční, tak koaliční zastupitelé. Vedení pražské radnice by tento signál mělo brát vážně“, řekl Miroslav Poche

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kovářová (STAN): Politika se nedá dělat od jedné tiskovky k druhé

18:05 Kovářová (STAN): Politika se nedá dělat od jedné tiskovky k druhé

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k neúčasti hnutí ANO na jednání o důchodové reformě n…