ČSSD: Nový příspěvek na bydlení ohrožuje dostupnost bydlení seniorům a rodinám s dětmi

13.06.2012 16:00

Změna daňových a pojistných zákonů, která počítá se zrušením obou sociálních dávek na bydlení a jejich nahrazením příspěvkem na náklady bydlení, zásadně stíží přístup k bydlení seniorům, rodinám s dětmi a dalším sociálně citlivým skupinám obyvatel.

ČSSD: Nový příspěvek na bydlení ohrožuje dostupnost bydlení seniorům a rodinám s dětmi
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Návrh totiž stanovuje nepřekročitelné limity tohoto příspěvku a drasticky omezuje jeho možné příjemce. Nový příspěvek je zařazen do oblasti hmotné nouze.

Orgány hmotné nouze budou při jeho přidělování zkoumat například vlastní přičinění žadatele, především zdali si může dopomoci jinak, například prodejem vlastní nemovitosti, kterou nabyl za celoživotní úspory.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se u zkoumání majetku a vlastního přičinění nezastavuje a jde podstatně dále. Příspěvek na náklady bydlení totiž obdrží podle návrhu jen ti, „kteří si nemohou příjem zvýšit vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu nebo z jiných vážných důvodů vlastním přičiněním a zabezpečení jejích základních životních podmínek je tak vážně ohroženo“.  Návrh přináší bezbřehou míru správního uvážení orgánů hmotné nouze. Na příspěvek na náklady bydlení nebude právní nárok. Zmíněným nepatrným dovětkem je ohrožena zejména seniorská populace a rodiny s dětmi. Pro mnoho rodin je příspěvek na bydlení poslední sociální dávkou, na kterou mají ještě nárok.

Klub starostů a primátorů zvolených za ČSSD vyjadřuje zásadní nesouhlas s navrženou změnou, která by mněla být vypuštěna z předmětného sněmovního tisku (Sněmovní tisk č. 695) bez náhrady.

Klub starostů a primátorů zvolených za ČSSD

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

14:04 Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k svobodě slova v Evropské unii