Krupka (ODS): Změny ve stavebním zákoně podpoří ekonomický růst

17.06.2012 9:58

Poslanci dnes na svém zasedání schválili rozsáhlou novelu stavebního zákona. Podle zpravodaje a poslance ODS Jaroslava Krupky tento zákon zakotvuje po mnoha dílčích novelizacích skutečně koncepční změny v územním plánování a stavebním řízení, které zjednoduší a zrychlí proces povolání staveb.

Krupka (ODS): Změny ve stavebním zákoně podpoří ekonomický růst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně

„V době ekonomické recese je třeba maximálně omezovat zbytečnou státní regulaci a administrativu a nedusit sektory ekonomiky, které přispívají k vyšší zaměstnanosti a konkurenceschopnosti. Tímto směrem jde právě schválená novela o územním plánování a stavebním řádu. Výrazně zjednodušuje administrativu spojenou s územním a stavebním řízením a ruší zbytečná omezení, s nimiž se doposud potýkala samospráva i běžní občané,“ uvedl Jaroslav Krupka.

Za jednu z nejvýznamnějších změn považuje urychlení zpracování územních plánů. „Pokud chce obec například budovat nové komunikace, doba potřebná pro zpracování územních plánů se oproti dnešku zkrátí až o 3,5 roku. Obcím uleví i to, že budování veřejné technické infrastruktury nebude napříště vyžadovat stavební povolení,“ uvádí konkrétní příklady poslanec Krupka. „Obdobně novela přináší změnu v působnosti pro umisťování stavby pro přenos elektřiny, zařízení pro přepravu plynu, staveb pro uskladňování plynu nebo výrobny elektřiny o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 100 MW a více. U těchto staveb bude nově vydávat územní rozhodnutí Ministerstvo pro místní rozvoj.“  

Zákon dále rozšiřuje okruh staveb, které nevyžadují ani územní, ani stavební rozhodnutí. „Podle nového zákona tak lidé nebudou muset běhat na stavební úřady kvůli každé drobné stavební úpravě. Vyloučeny z povinnosti získat povolení budou konkrétně stavby do určité velikosti na pozemcích u rodinných domů. Stejně tak zákon říká, že stavební povolení ani ohlášení nevyžaduje například zavedení přípojky elektřiny bez ohledu na její délku, postačí pouze umístění,“ říká Jaroslav Krupka.

Nejvíce diskuzí vyvolala nová úprava zapojení občanských iniciativ do procesu územního a stavebního řízení a posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Občanské sdružení je a bude účastníkem územního řízení, jeho postavení se novelou nijak nemění. Novela upřesňuje postavení občanského sdružení ve stavebním řízení a  zavádí možnost  jeho účasti  v řízení o dodatečném povolení „černé“ stavby.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farhan (ANO): Ten zákon provází neskutečný chaos

21:10 Farhan (ANO): Ten zákon provází neskutečný chaos

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…