Kohout (VV): Člen LIDEM jde za vidinou volebního úspěchu na jiné kandidátce

15.08.2012 13:36

Martin Vacek, bývalý dlouholetý člen ODS, exposlanec Věcí veřejných a v současnosti LIDEM se stal se lídrem kandidátky Hnutí odborníků Zlínského kraje v podzimních krajských volbách. „Vacek znovu dokazuje, jakým je politickým turistou. Jeho angažmá však není jediným paradoxem kolem tohoto hnutí,“ poznamenává k tomu Jiří Kohout, místopředseda VV pro regionální politiku.

Kohout (VV): Člen LIDEM jde za vidinou volebního úspěchu na jiné kandidátce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Věcí veřejných

Hnutí odborníků za Zlínský kraj (HOZK) na svých stránkách informuje, že před pár dny podalo na podatelnu úřadu Zlínského kraje svoji oficiální kandidátní listinu do podzimních krajských a senátních voleb. Těsně před tím si za jejího lídra jako nezařazeného zvolilo Martina Vacka, poslance, který za jedenáct let, co je politice, už počtvrté mění soutěžní dres, z toho třikrát jen za poslední tři roky.„Martin Vacek jde s těmi, o kterých si myslí, že ho přivedou do cíle, a ten je tam, kde se třpytí pozlátka moci. To výmluvně dokladuje jeho politický příběh,“ glosuje situaci místopředseda VV Jiří Kohout.

Podle zlínských Věcí veřejných stojí za povšimnutí i další fakta. Předseda HOZK je bývalý člen VV ve Zlíně Marek Paták, volební manažer vedl v minulosti i volební kampaň kontroverzního kandidáta na senátora za Zlín a adresa sdružení se nachází v nemovitosti bývalého předsedy klubu VV ve Valašském Meziříčí Lukáše Jindry,kde je exekuční titul.

Místopředseda Jiří Kohout považuje za absurdní, že Martin Vacek má jako lídr kandidátky garantovat změnu krajské vlády politiků za vládu odborníků bez politikaření, což je hlavním cílem sdružení. „Právě Martin Vacek totiž svým politikařením poznamenal působení Věcí veřejných na zlínské radnici a politikaření charakterizuje i jeho kroky při rozštěpení VV,“ komentuje Jiří Kohout.

Web občanské iniciativy HOZK zdůvodňuje angažmá Martina Vacka jeho odbornými a politickými zkušenostmi, ovšem o jeho odborných zkušenostech a úspěších se tady nedozvíme nic konkrétního. „Zato Vackův veřejně dostupný politický životopis  je hodně košatý a svědčí o pragmatickém politickém kalkulu. Do krajského zastupitelstva se dostal už v roce 2006 jako člen ODS, o tři roky později přestoupil do VV a s nimi se v roce 2010 dostal do parlamentních lavic. Nyní sice nosí barvy LIDEM, ale to mu nebrání oslovit voliče prostřednictvím konkurenčního politického programu,“ uvádí Kohout a připomíná, že Vackova politická flexibilita  jde ruku v ruce s jeho osobnostní proměnlivostí.

„Od člověka, který pracuje jako odborný terapeut, bych očekával osobnostní integritu a pevnost postojů, a to zejména v krizových okamžicích, jako byla pro VV kauza Víta Bárty. Tu ale Vacek rozhodně neprokázal. Nejdříve sehrál klíčovou roli v Bártově obhajobě jako loajální člen VV, ale za pár dní poté se přidal k platformě Karolíny Peake. Byl tím, který sice v souvislosti s nahrávkou Kristýny Kočí  vyzýval k demisi Kamila Jankovského, pokud  nevysvětlí svoji roli v kauze,  a v televizi později veřejně vystoupil proti Pavlovi Dobešovi, když odmítl uposlechnout výzvy grémia VV, aby ministři strany opustili vládu, dnes je však s oběma na jedné lodi v LIDEM,“  říká Kohout.

Podle zlínských Věcí veřejných  kvalitu Vackových odborných i politických zkušeností zpochybňují také jeho postoje v souvislosti s tím, jak jako čelný představitel strany praktikoval politiku Věcí veřejných na zlínské radnici a také s tím, jak zdůvodňoval svůj odchod z Věcí veřejných. Nečitelné kroky regionálních VV, které pod jeho taktovkou nejdříve vypověděly koaliční smlouvu, aby ji vzápětí chtěly stáhnout, vedly k tomu, že strana nakonec přešla na radnici do opozice nechtěně, protože koaliční partneři Vackovy politické hrátky neakceptovali. „Při vystoupení z VV pak Vacek projevil pramálo osobní síly a zodpovědnosti za své rozhodnutí, když veřejně argumentoval tím, že odchodem z VV vyhovuje rozhodnutí krajské rady, jejímž byl šéfem,“ vysvětluje Kohout.
Pokud si projdeme volební teze občanské iniciativy, se kterou chce Vacek uspět v hejtmanských volbách, zjistíme, že je v něm jasná programová stopa Věcí veřejných. „Teze o přiblížení krajské politiky občanům, o transparentním hospodaření kraje, slučování odborů, podpoře mladých rodin s dětmi a mnoho dalších bodů do programu sdružení evidentně vepsali bývalí členové Věcí veřejných,“ dodává Jiří Kohout.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…