Bárta: Současná situace teplárenství ČR je neudržitelná

15.03.2013 11:42

Ve Státních aktech Poslanecké sněmovny PČR se konal odborný seminář zaměřený na budoucnost teplárenství v ČR.

Bárta: Současná situace teplárenství ČR je neudržitelná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

V průběhu odborného semináře jsme zodpověděli mimo jiné otázky vývoje cen tepla, možnosti a rozsah poskytovaných výhod odpojení panelových a bytových domů od centrálního zásobování teplem.  Na semináři vystoupili vedle předsedy strany Víta Bárty odborníci jako Miroslav Zajíček, Petr Jílek,  Martin Mikeska, Semerák, Vítězslav Král.

„Dnešní seminář je úvodním setkáním nad problematikou využívání ekologických zdrojů pro vytápění a ohřívání teplé vody a také konkurenceschopnost těchto zdrojů v prostředí, které je víceméně monopolně ovládnuto teplárnami“, těmito slovy zahajuje odborný seminář Vít Bárta.

„Naším cílem je předložit novelu energetického a stavebního zákona, který nastaví vyváženou legislativu a zamezí zneužití legislativní podpory a doposud požívané ochrany centrálních zdrojů tepla“, komentuje situaci Vít Bárta. Chceme tím posílit pozice běžného obyvatele panelového domu a dosáhnout zlevnění již tak neúměrně drahého tepla. 

Problematikou cen tepla ve světě se na semináři zabýval Miroslav Zajíček, ředitel laboratoře experimentální ekonomie a vedoucí katedry institucionální ekonomie VŠE. Martin Mikeska z Hnutí DUHA zase upozornil na problémy fosilních paliv a zdůraznil, že české účty jsou zatíženy o 39 miliard za teplo zbytečně. „Stát by mělo připravit rodiny a podniky na zdražující se fosilní paliva“, dodává.  

Petr Jílek z Ministerstva zemědělství z Odboru environmentálního a ekologického zemědělství seznamuje hosty s výstupy z ministerstva zemědělství v oblasti biomasy a energetického potenciálu, což je jeden z pravděpodobných budoucích významných zdrojů tepla a elektřiny. Potenciál v ČR je dle Jílka veliký, jedná se o 160,2 – 217,2 PJ. 

Petr Semerák, zástupce investora, který si pořídil alternativní zdroj energie a odpojil se od centrálního zdroje tepla konstatuje, že „zateplením domu jsme ušetřili 40% nákladů, cena tepla ovšem stoupla o tolik, že úspora díky tomu nebyla žádná, naopak“, dodává. 

Návrhy konkrétních legislativních změn představil Vítězslav Král. „Zásadním problémem je, že pokud se někdo rozhodne odpojit od CZT nastane tíživá situace způsobená současnou  legislativou v ČR“, říká Vítězslav Král a dodává, že cena tepla stoupla v roce 2011 a 2012 reálně mezi 8 a 10 %.

„Teplárenství je téma, nad kterým je třeba v současné době intenzivně debatovat. Situace jaká je dnes, je neudržitelná. Na tom se shodli všichni přítomní diskutéři. Proto se VV pustily do boje proti vysokým cenám tepla“, hodnotí seminář Ing. Markéta Grušáková, předsedkyně komise životního prostředí VV a pokračuje ve své argumentaci: „V tuto chvíli přicházíme se změnami ve stavebním a energetickém zákoně, který umožní občanům ČR se snadněji odpojovat od CZT, a tím ušetřit na nákladech za vytápění. Tím však naše práce nekončí. Plánujeme pořádat řadu seminářů na toto téma a hledat další a další řešení“, dodává šéfka komise životního prostředí VV Grušáková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

zabavení majetku

Dobrý den, já bych byl s tím zabavováním majetku opatrný. Jednak to ve mě neevokuje nic dobrého. Také si nemyslím, že všichni Rusové můžou za politiku jednoho šílence. Sice si ho zvolili, ale ne všichni a asi ani ne tak úplně dobrovolně. Nebo jste jiného názoru? A hlavní věc co mě zajímá, co byste s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Tak jsem to podepsala

14:07 Nerudová (STAN): Tak jsem to podepsala

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vstupu do hnutí STAN