Štěch: Výročí příchodu věrozvěstů se týká všech občanů ČR

25.05.2013 19:46

V Mikulčicích u Hodonína vrcholí oslavy výročí 1150 let od příchodu svatého Cyrila a Metoděje ze Soluně. Sobotní bohoslužby se zúčastnil předseda Senátu s manželkou, místopředsedkyně Miluše Horská a místopředseda Zdeněk Škromach.

Štěch: Výročí příchodu věrozvěstů se týká všech občanů ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch

Více než dvouhodinovou bohoslužbu sloužil nejvyšší představitel pravoslavné církve – konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. Pořadatelé připravili podmínky až pro 15 tisíc poutníků z celého světa, v dešti nakonec přímo v místě, kde se v roce 863 usadili bratři Cyril a Metoděj, sledovaly asi dva tisíce lidí. 
 
Dvouhodinový program v češtině, řečtině a církevní slovanštině sledovali také zástupci římskokatolické církve, olomoucký arcibiskup Jan Graubner či kardinál Miloslav Vlk. Právě patriarcha Bartoloměj je hlavním iniciátorem sbližování pravoslavné s římskokatolickou církví, které se rozdělily při schizmatu v roce 1054. 
 
„Dnešní oslava výročí 1150 let od příchodu svatého Cyrila a Metoděje byla důstojnou připomínkou naší významné historické události, kterou snad každý, ať už věřící nebo nevěřící, uznává jako zásadní civilizační mezník formující na dlouhá staletí vývoj našeho a dalších slovanských národů. Jsem rád, že výročí příchodu slovanských věrozvěstů je u nás státním svátkem, neboť se dotýká všech občanů České republiky,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch, který přijal patriarchu Bartoloměje už ve čtvrtek, tedy hned poté, co přicestoval do Česka. 
 
Předseda Milan Štěch spolu s dalšími zástupci Senátu se zúčastní také Národní poutě Velehrad, která bude dalším vrcholem oslav výročí příchodu slovanských věrozvěstů. Hlavní poutní mše svatá je naplánovaná na 5. července, který je zároveň státním svátkem a Dnem slovanských věrozvěstů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…