Cabrnochová (SZ): Běloruští aktivisté na zkušené v Praze 10

01.10.2013 13:01

Hrozící plošná zástavba zeleného Trojmezí, hledání podoby obchodní ulice Moskevská, debata o formě a rozsahu využití proluky v Krymské ulici nebo plánování budoucího sídla radnice. To vše jsou témata, na kterých se Praha 10 snaží spolupracovat se svými občany a živnostníky.

Cabrnochová (SZ): Běloruští aktivisté na zkušené v Praze 10
Foto: zeleni.cz
Popisek: Místostarostka pro územní a strategický rozvoj Prahy 10 Ivana Cabrnochová

O zkušenosti z této kooperace se zástupkyně starosty MČ Praha 10 Ivana Cabrnochová dnes podělila s představiteli občanských iniciativ, které působí v nelehkých podmínkách diktatury v Bělorusku.

"S potěšením jsem přijala běloruské aktivisty a podělila se o naše zkušenosti. Praha 10 se dlouhodobě snaží budovat aktivní vztah s obyvateli městské části a zapojovat je do plánování budoucnosti míst, která mají rádi. Začali jsme sběrem podnětů občanů vršovické ulice Moskevská, kterou nyní rekonstruujeme na základě zadání od jejích uživatelů. V případě proluky v Krymské jsme podstoupili nelehký proces participace - tj. o hledání kompromisu mezi politiky, občany a developerem. Taková dohoda může být užitečná pro všechny strany a měla by být přirozeným způsobem plánování využití volných ploch v městě. Nezbytnou součástí tohoto procesu je optimismus ve vztahu k budoucnosti a především vzájemná důvěra," prohlásila místostarostka pro územní a strategický rozvoj Ivana Cabrnochová (Strana zelených).

"Cílem návštěvy běloruských aktivistů na radnici Prahy 10 bylo získat představu o komunikaci mezi místním politikem a občany. V České republice se toto po 23 letech od sametové revoluce pomalu začíná dařit. Přirozeně, situace v Bělorusku je nesrovnatelně horší než u nás a připomíná totalitní časy československé normalizace. Má však smysl se neustále snažit o proměnu tamní společnosti a její zásadní aktivizaci. Čeští ani běloruští politici nesmí mít pocit, že momentem zvolení dostávají volnou ruku na jakoukoliv lumpárnu," prohlásil Michal Veselský z Mezinárodního sdružení Občanské Bělorusko. Tato organizace byla v ČR založena v roce 2004 a jejím cílem je podpora rozvoje občanské společnosti v Bělorusku.

"Podporuji demokratickou proměnu běloruské společnosti tak jako jsem vždy podporovala férový dialog mezi občany a politiky v naší městské části. Držím zahraničním kolegům v jejich nelehké práci palce," dodala Ivana Cabrnochová, zástupkyně starosty z Prahy 10.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…