Novotný (NS-LEV 21): Arogance „staré Evropy“ vůči prezidentovi Bolívie

08.07.2013 8:58

V úterý odmítly úřady Itálie, Francie a Portugalska přelet bolívijského letadla s prezidentem Moralesem na palubě přes svůj vzdušný prostor, a to z údajně „technických příčin“. Prezidentské letadlo, kterým se prezident vracel domů z oficiální návštěvy Moskvy, bylo proto nuceno přistát ve Vídni, kde bolivijský prezident nedobrovolně strávil 13 hodin.

Novotný (NS-LEV 21): Arogance „staré Evropy“ vůči prezidentovi Bolívie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

Zároveň bylo letadlo prezidenta prohledáno rakouskou policií. Ve středu bylo letadlu povoleno odletět přes západní Evropu zpět do Bolívie. Jedná se o bezprecedentní porušení diplomatické imunity hlavy státu, kterou je hlava státu ve všech civilizovaných státech světa chráněna.

Jedinou výjimkou, kdy diplomatická imunita neplatí, je platný zatykač mezinárodního soudního dvora v Haagu a pokud vím, takový zatykač je v současnosti vydán jen na prezidenta Súdánu. Dle pátečního vyjádření španělského ministra zahraničních věcí, cituji z britské televize BBC: „Řekli nám, že je na palubě Snowden.“ Bolívijský prezident Morales ještě před vystoupením španělského ministra zahraničí kritizoval evropské země, že vyšly vstříc USA, a donutily ho kvůli Snowdenovi přistát.

V Latinské Americe se zvedla vlna solidarity nevyšších představitelů zemí tohoto kontinentu s prezidentem Bolívie. Byl dokonce svolán summit prezidentů těchto zemí. Latinskoamerické země vnímají tento postup „staré Evropy“ jako recidivu kolonialistického přístupu k sobě. Zcela jistě to nijak nepřispěje k rozvoji hospodářských vztahů mezi Jižní Amerikou na straně jedné a „starou Evropou“ a USA na straně druhé. Za současné hospodářské krize v zemích eurozóny to není nijak povzbudivá vyhlídka. Škoda, že si to vedoucí představitelé těchto zemí neuvědomili, neodmítli nátlak a nezachovali se jako suverénní představitelé svých zemí. Vzájemným vztahům s Jižní Amerikou by to jenom prospělo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Výborný: Budeme tyto věci mít pod kontrolou

19:02 Ministr Výborný: Budeme tyto věci mít pod kontrolou

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…