Ombudsman Varvařovský: Obtěžování provozem staveniště, šetrnost k sousedství

10.07.2013 17:50

Zajímavé případy veřejného ochránce práv ukončené v květnu 2013

Ombudsman Varvařovský: Obtěžování provozem staveniště, šetrnost k sousedství
Foto: hns
Popisek: Ombudsman Pavel Varvařovský

Stavebník je povinen při projektové přípravě i samotném provádění stavby dbát na šetrnost k sousedství. Šetrnost k sousedství nespočívá jen v dodržování právních a technických předpisů nebo technických norem, ale také v ohleduplném jednání stavebníka vůči sousedům. Posouzení šetrnosti jednání je věcí správní úvahy.

Veřejný ochránce práv formou sankce podle § 20 odst. 2 zákona o veřejném ochránci práv ukončil šetření vedené v záležitosti obtěžování a rušení hlukem, prachem a světlem při provádění stavby. Na základě shromážděných podkladů a provedeného místního šetření ochránce konstatoval, že na pozemku v sousedství stěžovatelky dlouhodobě dochází k manipulaci se zeminou, pojezdu a parkování těžké stavební techniky (bagry, nákladní auta), přičemž lze mít za prokázané, že tato činnost je rušivým elementem v daném území.

Vzhledem k tomu, že dosavadní opatření příslušných úřadů shledal ochránce jako nedostatečná, rozhodl se o svých zjištěních informovat nadřízený krajský úřad. Ochránce krajskému úřadu sdělil, že by se jak obecný, tak speciální stavební úřad pro dopravní stavby, měl činností v daném území v rámci svých kompetencí zabývat, a to zejména z pozice orgánu státního stavebního dozoru. Současně ochránce upozornil na to, že v daném případě je třeba zvážit, zda ve vztahu k probíhající stavební činnosti v sousedství stěžovatelky nedochází k porušení povinnosti vyplývající pro stavebníka z ustanovení § 152 stavebního zákona, kde je mimo jiné upravena povinnost provádět stavbu s ohledem na šetrnost k sousedství.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: azz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: 15 milionů na domácí hospicovou a paliativní péči. Protože to je důležité

20:18 Hejtman Grolich: 15 milionů na domácí hospicovou a paliativní péči. Protože to je důležité

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke smrti a umírání.